Καρμιώτισσα- ΑΠΟΕΛ 1-2: «Επαγγελματική» νίκη, κορυφή και περιμένει!

Ο ΑΠΟΕΛ πήρε την πέμπτη του συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας με 2-1 της Καρμιώτισσας, στο «Στέλιος Κυριακίδης», στον αγώνα της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος CYTA 2023-24. Με τη σημερινή του νίκη ο ΑΠΟΕΛ έπιασε «κορυφή» με 20 βαθμούς. Το σκορ άνοιξε ο Ντογκαλά στο 23ο λεπτό με δυνατό σουτ και το τελικό σκορ διαμόρφωσε με κεφαλιά ο Κβιλιτάια και τα δύο γκολ αρχικά είχαν ακυρωθεί ως οφσφάιντ αλλά εξετάστηκαν και κατ από το VAR. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στις καθυστερήσεις με πέναλτι του Σουκ.

Το ματς:

Στο πρώτο μέρος, οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν μόλις στο 1ο λεπτό την πρώτη ευκαιρία, με τον Ντάλσιο να επιχειρεί σουτ εκτός περιοχής και η μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ανέστη. Στο 14ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν άλλη μια προϋπόθεση με σουτ από τον Τσεπάκ και την μπάλα να περνά έξω.

Στο 23ο λεπτό οι «γαλαζοκίτρινοι» άνοιξαν το σκορ, ο Μαρκίνιος γύρισε την μπάλα στην περιοχή και ο Ντογκαλά να κάνει το σουτ, η μπάλα κτύπησε πρώτα στο οριζόντιο δοκάρι του Ανέστη κι μετά πέρασε τη γραμμή. Η φάση εξετάστηκε και από VAR μετά από υπόδειξη του η μπάλα πέρασε την τελική γραμμή και το γκολ του Ντογκαλά μέτρησε.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι δεν μπορούσαν να απειλήσουν αποτελεσματικά τους «γαλαζοκίτρινους», στο 32ο λεπτό ο Ντούμπια επιχείρησε ένα άστοχο σουτ.

Στο 45ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ απείλησε έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Μαρκίνιος ο Καραμανώλης πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Χωρίς αρκετές φάσεις τέλειωσε το πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο μέρος, οι «γαλαζοκίτρινοι» είχαν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα. Στο 54ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία για το 0-2, έπειτα από τη διαγώνια μεταβίβαση του Πολυκάρπου στον Σαρφό, ο τελευταίος μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Τσουκαλά και πέρασε κόρνερ.

Στο 66ο λεπτό ο ΑΠΟΕΛ διπλασίασε τα τέρματα του με τον Κβιλιτάια, έγινε η σέντρα από τον Ντογκαλά με τον Κβιλιτάια να κάνει την κεφαλιά και να στέλνει την μπάλα στα δίκτυα του Ανέστη.  Αρχικά ακυρώθηκε ως οφσαιντ αλλά η φάση θα εξετάστηκε από το VAR και το γκολ μέτρησε.

Στο 73ο λεπτό οι γηπεδούχοι πέτυχαν γκολ με γυριστό του Τσουκαλά αλλά ακυρώθηκε ως οφσάιντ.  Στο 75ο λεπτό απείλησαν ξανά με το σουτ του Ντούμπια αλλά η μπάλα κατέληξε στον Μπέλετς. Το γκολ της τιμής πέτυχε ο Σουκ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 90+8'.

Με τη νίκη του ο ΑΠΟΕΛ έπιασε την πρώτη θέση με 20 βαθμούς, ενώ η Καρμιώτισσα παρέμεινε στην προ-τελευταία θέση με μόλις 2 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική, η Καρμιώτισσα αντιμετωπίζει εκτός την ΑΕΛ, ενώ ο ΑΠΟΕΛ αντιμετωπίζει εκτός την ΑΕΚ.

Οι συνθέσεις:

Καρμιώτισσα: Ανέστης, Μαλόνε, Ντούμπια (82' Θεοδώρου), Φούρ (73' Κατσαντώνης), Παντελή, Τσουκαλάς (85' Κρατινάρου), Ρόσι (73' Νεοφύτου), Νιούπορτ, Χριστοφόρου, Σούκ, Μπενεζέτ (46' Ματθαίου)

Στον πάγκο: Σπόλιαριτς, Αντος, Αβραάμ, Νεοφύτου, Μιχαήλ, Θεοδώρου, Κρατινάρου, Αγγελή, Κατσαντώνης, Ματθαίου.

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Καραμανώλης, Γέφτε (46' Σατσιάς), Τσεπάκ, Κρέσπο, Γαβριήλ (62' Κβιλιτάια), Πολυκάρπου ( 70' Βιγιαφάνες), Σαρφό (80' Αμπτουλαχί), Ντογκαλά, Μαρκίνιος (62' Δώνης), Ντάλσιο

Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Εφραίμ, Αμπτουλαχί, Βιγιαφάνες, Κβιλιτάια, Σατσιάς, Τομανέ, Κατιρτζής, Βρόντης, Δώνης.

Διαιτητής: Χριστοφόρου Μάριος

Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος

Β' Βοηθός Διαιτητής: Σάββα Γιώργος

4ος Διαιτητής: Τεχράνυ Ανδρέας