«Ερυθρόλευκο» τρίποντο, πρώτη ήττα για Κόσκελα

Η Νέα Σαλαμίνα για πρώτη φορά φέτος έκανε το 2Χ2 κερδίζοντας την ΑΕΛ για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος με 2-1 σε παιχνίδι στο στάδιο «Αμμόχωστος». Ένα τρίποντο που ανεβάζει τους ερυθρόλευκους στην 6η θέση, ενώ η ΑΕΛ είναι τέσσερις θέσεις πιο κάτω με μόλις 10 βαθμούς. Πρώτη ήττα για Κόσκελα στον πάγκο της λεμεσιανής ομάδας.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:

«Ερυθρόλευκο» το πρώτο ημίχρονο στο στάδιο Αμμόχωστος, με τη Νέα Σαλαμίνα όχι μόνο να είναι μπροστά στο σκορ (1-0), αλλά να έχει και το πάνω χέρι του αγώνα με ξεκάθαρες ευκαιρίες για γκολ. Η ΑΕΛ πέραν από μία φάση στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και συγκεκριμένα στο 3ο λεπτό, δεν κατέγραψε οτιδήποτε άλλο αξιοσημείωτο.

Η φάση της ΑΕΛ στο 3’ με τον Σέρνιτς ήταν αυτή που αφύπνισε τη Νέα Σαλαμίνα για να βγει σε αντεπίθεση στο επόμενο μόλις λεπτό πετυχαίνοντας το γκολ. Στο 4’ στην πρώτη της μεγάλη φάση η γηπεδούχος ομάδα με τον Κονέ άνοιξε το σκορ με κοντινό πλασέ για το 1-0, με την ομάδα του Χριστοδούλου να έχει και κραυγαλέες φάσεις για ένα δεύτερο. Στο 21’ και στο 25’ αρχικά με τον σκόρερ Κονέ μπορούσε η Σαλαμίνα να πετύχει εύκολα το 2-0, όμως η κεφαλιά του σταμάτησε στον ετοιμοπόλεμο Μούριελ. Στο 25’ ο  Ντορεγκαράι έχασε άλλη μία ξεκάθαρη ευκαιρία για γκολ για την ομάδα του, όταν έφυγε πίσω από την πλάτη της άμυνας της ΑΕΛ και μόνος απέναντι στην εστία, έστειλε τη μπάλα εκτός. Η ομάδα της Αμμοχώστου δεν το έβαλε κάτω με τον Ντούρμισάι αυτή τη φορά να προσπαθεί για δυνατό σουτ, όμως ο Μπέκερ απέκρουσε σωτήρια. Το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Δυνατό ξεκίνημα στο β’ ημίχρονο με την ΑΕΛ αυτή τη φορά να σκοράρει με το καλημέρα της επανάληψης. Με το σκηνικό να είναι ακριβώς το ίδιο όπως στα πρώτα στάδια του α’ μέρους, η Σαλαμίνα είχε αυτή τη φορά την μεγάλη φάση και η ΑΕΛ στην αντεπίθεση πέτυχε το 1-1 με Τζάλμα. Στο 49’ ο Τζάλμα με ωραίο διαγώνιο σουτ και από δύσκολη θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Μελίσσα, φέρνοντας ισορροπία στο παιχνίδι.

Στο 64′ η ΑΕΛ είχε άλλη μία μεγάλη ευκαιρία με τον Σέρνιτς να πιάνει το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά η μπάλα χτύπησε σε πόδια αμυντικού και έφυγε κόρνερ. Πολύ καλός και βελτιωμένος ο ρυθμός στο β’ μέρος με την μπάλα ν’ ανεβοκατεβαίνει συνεχώς και τις δύο ομάδες να έχουν διάθεση για ένα δεύτερο γκολ.

Το γκολ αυτό ήρθε από τη Νέα Σαλαμίνα με τον Ντορεγκαράι σε μία τρελή… φάση και μετά από στημένο. Στο 81’ είχαμε μία σέντρα από Κουσμάνοβιτς αρχικά, κεφαλιά του Παπαγεωργίου με τον Μπέκερ να αποκρούει σωτήρια, στην επαναφορά όμως της μπάλας ο Ντορεγκαράι με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Οι συνθέσεις:

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Νάρσινγκ (70’ Φερνάντες), Ντουρμισάι, Μπεχαράνο (81’ Τσελέα), Καρλίτος (60’  Μιγκελίτο), Κονέ (60’ Παπαγεωργίου), Ντορεγκαράι, Λέουκο, Βίκτωρος, Ντιακιτέ

ΑΕΛ: Μούριελ Σωτηρίου (46’ Φιλίποβιτς), Μπάστο, Μεντόγεβιτς (69’ Παπαφώτης), Τσέρνιχ, Σέρνιτς, Μαρς (46’ Μόρσει), Τσούκα, Μακρής (81’ Α.Αντρέου), Τζάλμα, Γερολέμου (69’ Μορέιρα)

Κίτρινες: Ντουρμισά, Ντιακιτέ, Μπεχαράνο / Τσούκα, Μακρής