ΑΕΖ - Πάφος 1-4: «Έσπασε το ρόδι» με τεσσάρα!

Τρίτη και φαρμακερή για την Πάφο, η οποία μετά την ισοπαλία με τον Άρη (1-1) και την ήττα από τον ΑΠΟΕΛ (0-1) θριάμβευσε 4-1 της ΑΕΖ στο VITEX Αμμόχωστος-Επιστροφή και πανηγύρισε την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στο τρέχον πρωτάθλημα!

Με αυτήν την επιτυχία η ομάδα του Χουάν Κάρλος Καρσέδο έφτασε στους 13 βαθμούς (ένα λιγότερο από την πρωτοπόρο Ανόρθωση), ενώ για την ομάδα του Λιάσου Λουκά ήταν η πρώτη ήττα μετά από δύο νίκες.

Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο η Πάφος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά του Βαλακάρι μετά από σέντρα του Ντράγκομιρ (9’).

Ακολούθησε ένα εικοσάλεπτο με ευκαιρίες εκατέρωθεν (27’ δοκάρι Ρουίζ, 29’ Κάστρο / 12’ Ταβάρες, 19’ Τάνκοβιτς, 26’, 28’ Ζάιρο), έως ότου έλθει το 0-2 στο 34’ από εξαιρετική ασίστ του Μάνγκα και άψογο τελείωμα του Τάνκοβιτς με διαγώνιο σουτ.

Στο 43’ από κόντρα σε σουτ του Βαλακάρι η μπάλα στρώθηκε στον Ζάιρο κι εκείνος την έστειλε στην πάνω δεξιά γωνία του Μιλοσάβλιεβιτς, ωστόσο στο 45’ η ΑΕΖ μείωσε με κοντινό σουτ του Κάστρο μετά από κεφαλιά-πάσα του Αντωνίου.

Δύο λεπτά αργότερα ο σκόρερ βγήκε μόνος απέναντι στον Ίβουσιτς, αλλά δεν έκανε καλό πλασέ και σπατάλησε σπουδαία ευκαιρία για το 2-3.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν σαφώς πιο υποτονικός, οι «γαλάζιοι» αναλώθηκαν ως επί το πλείστον σε διαχείριση αποτελέσματος και δυνάμεων, δημιούργησαν δύο ευκαιρίες (55’ Ικόκο, 59’ Τάνκοβιτς), απειλήθηκαν άπαξ (74’ Ντιγκινί), έφτασαν στο 4-1 μετά από ασίστ του Τάνκοβιτς και όμορφο τελείωμα του νεοεισελθόντος Νταβό (83’) και θα μπορούσαν να είχαν πετύχει κι άλλο τέρμα στο 89’ (δοκάρι Ντράγκομιρ) και στο 94’ (χαμένο τετ α τετ Ναμ).

ΑΕΖ - ΠΑΦΟΣ FC  1-4 (2.10)
Γήπεδο:
VITEX Αμμόχωστος-Επιστροφή
Σκόρερ: 45’ Κάστρο / 9’ Βαλακάρι, 34’ Μάνγκα, 43’ Ζάιρο, 83’ Νταβό
Διαιτητές: Μάριος Χριστοφόρου - Ανδρέας Τουμάζου, Χαράλαμπος Ιακώβου - Δημήτρης Κουμή
VAR: Χρυσοβαλάντης Θεουλή / AVAR: Ιωάννης Λαζάρου
Κίτρινες: Ρέινολντς / Ρους, Ικόκο
ΑΕΖ (4-3-3): Μιλοσάβλιεβιτς - Παστελλής, Αντωνίου, Ντελμίρο (86’ Σλόγκαρ), Ρουίζ (81’ Χριστοφή) - Ρέινολντς - Σαρφό (46’ Γιουσούφ), Σάντος (65’ Χρίστου) - Χατζηβασίλης (81’ Σιφναίος), Κάστρο - Ντιγκινί.
ΠΑΦΟΣ (4-2-3-1): Ίβουσιτς - Ικόκο, Ρους (72’ Κβίντα), Γκολντάρ, Ταβάρες - Ναμ, Ντράγκομιρ - Τάνκοβιτς (86’ Τβουμάσι), Βαλακάρι (79’ Πελάζιο), Μάνγκα (72’ Αμπντουσαλάμοβ) - Ζάιρο (79’ Νταβό).