Εκεί χρίζει βελτίωση η Ανόρθωση και εκεί είναι που δουλεύει!

Η Ανόρθωση πήρε ένα σημαντικό  ντέρμπι απέναντι στην ΑΕΛ και σκαρφάλωσε μόνη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς (4 νίκες, 2 ισοπαλίες).

Αν και είχε προβάδισμα με 2-0, η Ανόρθωση έδειξε να τα χάνει στο β΄μέρος, αλλά δεν το πλήρωσε. Μάλιστα, είναι η τρίτη φορά φέτος που η Ανόρθωση έχει το προβάδισμα με 2-0 και μετά… παρουσιάζει το «κακό» της πρόσωπο.

Η πρώτη ήταν απέναντι στη Σαλαμίνα, όταν η «Κυρία» προηγήθηκε με 2-0 και στο τέλος ισοφαρίστηκε και έχασε δύο βαθμούς. Η δεύτερη φορά ήταν κόντρα στην Καρμιώτισσα που παρά το γεγονός ότι έχασε ένα τσουβάλι ευκαιρίες, έβαλαν τους γηπεδούχους ξανά το παιγνίδι και η τρίτη ήταν απέναντι στην ΑΕΛ, όπου είχε προβάδισμα 2-0 από το ημίχρονο, αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με αριθμητικό πλεονέκτημα και παραλίγο να το πληρώσει, καταφέρνοντας στο τέλος να αποδράσει με ένα σπουδαίο διπλό.

Μέσα από τις δηλώσεις του ο βοηθός προπονητής της Ανόρθωσης, Όσκαρ Σοάρεθ αναγνώρισε το συγκεκριμένο γεγονός και σε αυτό θα πρέπει να βρει λύσεις μαζί με τον Γκαγιέγο, ώστε η ομάδα του να μπορεί να διαχειρίζεται τις καταστάσεις πολύ πιο σωστά όταν έχει το προβάδισμα.