ΑΕΛ-Ανόρθωση 1-3: «Τρίμπαλο» και τρίποντο κορυφής η «Κυρία»!

Από το ΑΛΦΑΜΕΓΑ στην κορυφή!

Επικρατώντας 3-1 της ΑΕΛ στη Λεμεσό η Ανόρθωση επέστρεψε στις νίκες (μετά το 1-1 με τον ΑΠΟΕΛ) και με 14 βαθμούς φιγουράρει μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας, έπειτα από έξι αγωνιστικές.

Η «Κυρία» συμπλήρωσε τρεις νίκες σε ισάριθμα εκτός έδρας παιχνίδια στη σεζόν και παρέμεινε αήττητη για έκτο συναπτό αγώνα πρωταθλήματος κόντρα στους «γαλαζοκίτρινους» (5-1-0), οι οποίοι μέτρησαν τη δεύτερη συναπτή ήττα τους και έχουν πλέον μόλις ένα βαθμό στις τελευταίες τέσσερις αγωνιστικές (0-1-3).

Από τα πρώτα λεπτά η Ανόρθωση ήταν η ομάδα που «πάτησε» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και είχε ακυρωθέν τέρμα του Μπάνζα (7’). Η κακοδαιμονία της ΑΕΛ άρχισε στο 11’ με τον τραυματισμό του Ντεβάστ (σ.σ. τον αντικατέστησε ο Σωτηρίου στο 13’) και με το χέρι-πέναλτι του Τσούκα, το οποίο αξιοποίησε ο Γκερέρο για το 1-0 (24’), συνεχίστηκε με την αναγκαστική αλλαγή και του Χέντι (σ.σ. στη θέση του ο Τσέρνιχ) και βρήκε προσωρινή κορύφωση στο λάθος του Φιλίποβιτς που είχε ως συνέπεια το γκολ του Καστέλ (26’).

Η αντίδραση των γηπεδούχων ήλθε με τις σπουδαίες ευκαιρίες των Ανδρέου (31’), Μεντόγεβιτς (37’, δοκάρι) και Τσέρνιχ (40’, ελάχιστα άουτ), ενώ η «Κυρία» είδε τους Καστέλ (32’, 45+4’) και Μπάνζα (45+3’) να αδυνατούν να «σκοτώσουν» το παιχνίδι.

Η κορύφωση της τραγωδίας για το λεμεσιανό σύλλογο στο πρώτο ημίχρονο ήλθε στο 45+5’, όταν Μπάνζα (κίνηση με το κεφάλι) και Φιλίποβιτς (κίνηση με το χέρι) είχαν αψιμαχία εκτός φάσης, ο VAR κάλεσε τον διαιτητή στο on-field review κι εκείνος ακολούθως (κι αφού αρχικά μπέρδεψε τις κάρτες!) έδειξε κίτρινη στον άσο της Ανόρθωσης και κόκκινη σ’ εκείνον της ΑΕΛ!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Χαραλάμπους πέρασε στο παιχνίδι τους Μπάστο και Φραντζή και είδε την ομάδα του να μειώνει με συρτό διαγώνιο σουτ του Μόρσεϊ στο 52’!

Δέκα λεπτά αργότερα ο Γκερέρο αποχώρησε τραυματίας με φορείο (σ.σ. οι πρώτες εκτιμήσεις, όπως μεταφέρθηκαν από τη ρεπόρτερ αγωνιστικού χώρου της Cytavision, κάνουν λόγο για κάταγμα κλείδας στο δεξιό ώμο) και στο 67’ ο Τσέρνιχ «άγγιξε» το 2-2, όμως η τελική του έφυγε ελάχιστα άουτ.

Στο 84’ ο Μακρής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το τέρμα ακυρώθηκε ορθώς λόγω οφσάιντ, στο 89’ ο Μπέκερ απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ το εντός περιοχής σουτ του Γκασάμα και στο 92’ ο Μιχαήλ έπραξε το ίδιο σε εκτός περιοχής τελική του Τσέρνιχ.

Στο 96’ ο Αντωνίου με διαγώνιο εντός περιοχής σουτ απέτυχε να κάνει το 3-1, το οποίο όμως ήλθε στο 98’ με πλασέ του Τιουνέ λίγο μετά το κέντρο, καθώς η εστία της ΑΕΛ ήταν αφύλακτη λόγω προώθησης του Μπέκερ στην περιοχή του Μιχαήλ!

ΑΕΛ - ΑΝΟΡΘΩΣΗ           1-3 (1.10)
Γήπεδο:
ΑΛΦΑΜΕΓΑ
Σκόρερ: 52’ Μόρσεϊ / 24’ πέν. Γκερέρο, 26’ Καστέλ, 98’ Τιουνέ
Διαιτητές: Antonio Emanuel Carvalho Nobre (Πορτογαλία) - Μιχάλης Σωτηρίου, Χαράλαμπος Γεωργίου - Ροβέρτος Κώστα
VAR: Juan Luca Sacchi (Ιταλία) / AVAR: Ιωάννα Αλλαγιώτου
Κίτρινες: Μόρσεϊ,  Ολιβέιρα (στον πάγκο), Χαραλάμπους (προπονητής) / Μπάνζα, Παρούτης
Αποβολή: Φιλίποβιτς (45+9’, απ’ ευθείας κόκκινη)
ΑΕΛ (4-4-2): Μπέκερ - Τσούκα (46’ Φραντζής), Ντεβάστ (13’ Σωτηρίου), Φιλίποβιτς, Τζάλμα - Μεντόγεβιτς, Σρνιτς - Ανδρέου (46’ Μπάστο), Μόρσεϊ - Χέντι (25’ Τσέρνιχ), Μακρής (85’ Μπεραχίνο).
ΑΝΟΡΘΩΣΗ (4-4-2): Μιχαήλ - Ουαγκέ, Κορρέα, Κάργας, Γκαρθία - Τιουνέ, Τεχέρα - Παρούτης (78’ Κορέια), Μπάνζα (78’ Αντωνίου) - Γκερέρο (64’ Ιωάννου), Καστέλ (81’ Γκασάμα).