Δόξα-Ομόνοια 1-3: Πρώτο αγχωτικό διπλό με ανατροπή!

Η Ομόνοια πήρε το πρώτο της διπλό στο πρωτάθλημα με ανατροπή 3-1, η Δόξα άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 26’, οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στο πρώτο ημίχρονο παρότι είχαν την κατοχή. Στο δεύτερο μέρος η Ομόνοια ξεκίνησε δυνατά έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο ήρθε στο 81ο λεπτό με τον Σεμέδο, το γκολ της ανατροπής ήρθε από την άσπρη βούλα με τον Ανσαριφάρντ.  Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Λοΐζου, έφυγε στην κόντρα, όταν πέρασε το κέντρο πλάσαρε σε κενή εστία και σκόραρε για το τελικό 3-1.

Το ματς

Η Ομόνοια μπήκε καλύτερα στον αγώνα είχε την κατοχή και η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε μόλις στο 4’ λεπτό με τον Κακουλή,  μπήκε στην περιοχή από δεξιά και δοκίμασε το πλασέ, βγήκε και απόκρουσε ο  Σισκόφσκι. Στο 16’,  ο Σιπριάνο ανέβηκε από αριστερά και έκανε το γύρισμα στο πρώτο δοκάρι, ο Κακουλλής έκανε το πλασέ στην κίνηση, αλλά απομάκρυνε ο Σισκόφσκι.

Στο 24ο λεπτό η Δόξα κέρδισε πέναλτι για παράβαση του Κούσουλου πάνω στον Τρούγιτς, ο οποίος σηκώθηκε για κεφαλιά αλλά αρχηγός του τριφυλλιού τον έσπρωξε από πίσω και ο Σολωμού έδειξε την άσπρη βούλα. Την εκτέλεση την ανέλαβε ο Σαντίκ εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι στέλνοντας την μπάλα στη δεξιά γωνία και τον Φαμπιάνο στην αριστερή, ανοίγοντας το σκορ του αγώνα.

Στη συνέχεια, φάνηκε ότι το γκολ της Δόξας επηρέασε τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι αν και είχαν την κατοχή δεν μπορούσαν να την ματαιώσουν σε φάσεις. Η Δόξα απείλησε ξανά στο 42 με εκτέλεση φάουλ από τον Αντωνιάδη, ο Πούριτς πήρε την κεφαλιά η οποία κατέληξε στον Φαμπιάνο.

Στα τελευταία στάδια του πρώτου μέρους η Ομόνοια έκλεισε τη Δόξα στην περιοχή της αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει, παραμένοντας το σκορ ημιχρόνου 1-0 υπέρ της Δόξας.

Με το β’ μέρος, η Ομόνοια μπήκε δυνατά και έψαχνε το γκολ της ισοφάρισης, το οποίο ήρθε στο 81ο λεπτό με τον Σεμέδο, ο Σιπριάνο έκανε το σουτ έξω από την περιοχή η μπάλα κόντραρε έφτασε στον Σεμέδο και έκανε το 1-1. Στη συνέχεια κέρδισε πέναλτι η Ομόνοια με τον Ανσαριφαρντ να ευστοχεί και να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ στο πρωτάθλημα.

Η Ομόνοια κέρδισε και δεύτερο πέναλτι με τον Κακουλή να αστοχεί,  σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο ο Λοΐζου, έφυγε στην κόντρα μετά από εκτέλεση κόρνερ των γηπεδούχων, όταν πέρασε το κέντρο πλάσαρε σε κενή εστία και διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

Δόξα: Σισκόφσκι, Πάντιτς, Φοφανά (79'Σετσέροβιτς), Τρούγιτς (70'Ναμπί), Σαντίκ (60'Γκλεόφιλο), Αλσέους (70'Τζιέτζιε), Αντωνιάδης, Στυλιανού, Κυριάκου, Πούριτς, Ασάντε (60'Αντουί).

Στον πάγκο οι: Αντωνίου, Κυριάκου, Τραϊτσέφσκι, Ναμπί, Γκλεόφιλο, Γιαμπερέ, Σετσέροβιτς, Μούσα, Αντουί, Τζιέτζιε.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους (79'Ζαχαρίου), Σιπριάνο, Σεμέδο, Κακουλλής, Σίμιτς (60'Λοΐζου), Παναγιώτου, Κούσουλος (46'Ανσαριφάρντ), Μίλετιτς, Χαραλάμπους (60'Μπασιρού), Μπεζούς (79'Φράνσον).

Στον πάγκο οι: Ουζόχο, Κυριακίδης, Ψάλτης, Κουλιμπαλί, Κασάμα, Λοΐζου, Φράνσον, Ανσαριφάρντ, Μπασιρού, Ζαχαρίου, Λανγκ, Προκοπίου.

Κίτρινες: Σισκόφσκι, Στυλιανού / Κακουλλής, Σιπριάνο.