Άνετη επικράτηση για τον αλάνθαστο Άρη!

Τι κι αν είχε αγώνα την Πέμπτη και παρουσιάστηκε με εκτεταμένο ροτέισον η ομάδα του Αλεξέι Σπιλέφσκι επικράτησε εύκολα με 5-0 της ΑΕΖ, για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος CYTA 2023-24… κάνοντας το 3 στα 3 στο πρωτάθλημα.

Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 11ο λεπτό με τον Μπαμπίκα, δέκα λεπτά μετά, στο 21ο λεπτό ήρθε το 0-2 με τον Στεπίνσκι αυτή τη φορά να πλασάρει και να σκοράρει στο 31ο λεπτό ο Σπόλιαριτς διαμόρφωσε το 0-3, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Το τέταρτο γκολ για τους φιλοξενημένους ήρθε στο 75ο λεπτό με τον Σιουμάνσκι και το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μόντνορ στο 89ο λεπτό.

Το ματς:

Με καλό ρυθμό και διάθεση μπήκαν οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι έψαχναν το γρήγορο γκολ το πέτυχαν και έτσι πήρε την ψυχολογία, είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού και κατάφερε να «κλειδώσει» τη νίκη από το πρώτο 45λεπτό.

Η πρώτη επικίνδυνη φάση στον αγώνα καταγράφηκε από πλευράς ΑΕΖ 5ο λεπτό με τον Σλόγκαρ, ο οποίος βρήκε τον χώρο και έκανε δυνατό σουτ αλλά δεν ανησύχησε τον Βανά.

Στο 10' έγινε αναγκαστική αλλαγή για την ομάδα του Λιάσου Λουκά, ο Χαράλαμπος Αντωνίου πήρε τη θέση του αρχηγού, Κυριάκου Αντωνίου.

Το γκολ για τον Άρη ήρθε στο 21ο λεπτό με τον Μπαμπίκα να πλασάρει τον Μπέκερ. Η ΑΕΖ προσπάθησε να απαντήσει αμέσως με τον Ιωσηφίδη, ο οποίος έκανε το σουτ λίγο έξω από την περιοχή του Άρη, αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Στο 31ο λεπτό ο Άρης διπλασίασε τα τέρματα για τον Άρη με τον Στεπίνσκι. Ο Μπέγνσον μπήκε στην περιοχή γύρισε στο Στεπίνσκι, ο οποίος γύρισε και με ήρεμο πλασέ διαμόρφωσε το 0-2.

Η ΑΕΖ προσπάθησε να μειώσει στο 33ο λεπτό με δυνατό σουτ του Μιχαηλίδη μέσα από την περιοχή η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Βανά.

Στο 37ο λεπτό η «ελαφρά ταξιαρχία» έφτασε κοντά στο 3-0 με τον Στεπίνσκι να φεύγει μόνος απέναντι στον Μπέκερ αλλά δεν  κατάφερε να τον νικήσει.  Το 3-0 ήρθε 4 λεπτά μετά με τον Σπόλιαριτς με σουτ έξω από την περιοχή, αιφνιδίασε τον Μπέκερ γράφοντας το 3-0.

Η ΑΕΖ το πάλευε για να πετύχει ένα γκολ ώστε να  μειώσει το σκορ αλλά την επηρέασαν τα γκολ που δέχθηκε. Η ανάπαυλα βρήκε τον Άρη σοβαρό και αποτελεσματικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης μπήκε πιο χαλαρός αφού ήταν με τρία τέρματα μπροστά στο σκορ. Η πρώτη καλή στιγμή  στο β΄ημίχρονο ήρθε στο 58ο λεπτό με διπλή ευκαιρία με τον Σουμάνσκι να κάνει σουτ να αποκρούει ο Μπέκερ και στην επαναφορά ο Μοντόρ να κάνει το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε έξω.

Το τέταρτο γκολ για τον Άρη ήρθε με τον Σουμάνσκι να μπαίνει στην περιοχή και με ωραίο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό σκορ 4-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μόντνορ που από την μικρή περιοχή έστειλε την μπάλα στα δίκτυα.

Η ΑΕΖ είχε παθητικό ρόλο στο β’ ημίχρονο χωρίς να απειλήσει καθόλου την ομάδα του Άρη.

Οι συνθέσεις:

ΑΕΖ: Μπέκερ, Ε.Αντωνίου, Κ.Αντωνίου (Χ.Αντωνίου), Σλόγκαρ, Κάστρο, Ρέινολντς, Μιχαηλίδης (80′ Ελ Χαμαρντί), Σιφνέος, Χρίστου, Κκώστης (80′ Φράγκος), Ιωσηφίδης (73′ Γκόντγουιν)
Στον πάγκο: Μιλοσάβλιεβιτς, Στυλιανού, Χ.Αντωνίου, Ρολντάν, Χριστοφή, Χαραλάμπους, Φράγκος, Γκόντγουιν, Χατζηβασίλης, Ελ Χαμαρντί, Καρανικόλας

ΑΡΗΣ: Βανά, Καζού, Γιαντάλ, Μπένγκτσον (46′ Μοντνόρ), Μπράουν, Σπόλιαριτς (75′ Γκόμις), Στεπίνσκι (46΄Σουμάνσκι), Σανέ, Στρούσκι (62′ Σόκε), Ουρόσεβιτς, Μπαμπίκα (62′ Δημητρίου)
Στον πάγκο: Σωφρονίου, Ζάντρο, Δημητρίου, Γκομίς, Μαγιαμπέλα, Σόκε, Μόντνορ, Σουμάνσκι

ΓΚΟΛ: 21′ Μπαμπίκα, 31′ Στεπίνσκι, 41′ Σπόλιαριτς, 74′ Σουμάνσκι, 89' Μοντνόρ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Ε.Αντωνίου/Σανέ