Έσπασε το ρόδι με Πονς-Φαράζ!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 2-0 της Δόξας για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta. Παίρνοντας έτσι το πρώτο της τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 22ο λεπτό με κεφαλιά του Πόνς στο 64ο λεπτό ο Φαράζ διπλασίασε τα τέρματα για τους Λαρνακείς. Δύο δοκάρια για τους γηπεδούχους, ένα για τους φιλοξενούμενους.

Το ματς:

Πολύ καλό ρυθμό από το ξεκίνημα του παιχνιδιού είχε το παιχνίδι η πρώτη μεγάλη ευκαιρία ήρθε για τους γηπεδούχους στο 8ο λεπτό με τον Ναμπί να επιχειρεί δυνατό σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Πίριτς. Η επόμενη μεγάλη ευκαιρία ήταν το γκολ της ΑΕΚ στο 22ο λεπτό, ο Σάντσιες με σέντρα βρήκε τον Πόνς,  ο οποίος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους Λαρνακείς. Στο επόμενο λεπτό η ΑΕΚ έφτασε κοντά για να διπλασιάσει τα τέρματα της με τον Σολ να παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι του Σισκόφσκι.

Στη συνέχεια, η Δόξα απείλησε ξανά με τον Ναμπί, ο οποίος είδε εκτός εστίας τον Πίριτς και με δυνατό σουτ από το κέντρο του γηπέδου ανάγκασε τον Πίριτς να διώξει σε κόρνερ.

Στο 28ο λεπτό ο Όλτρα υποχρεώθηκε να κάνει αναγκαστική αλλαγή για την ΑΕΚ, καθώς ο Γκαρσία δεν μπορούσε να συνεχίσει στη θέση του μπήκε ο Κάσας.

Η ομάδα της ΑΕΚ μπήκε δυνατό στο δεύτερο ημίχρονο ώστε να διπλασιάσει τα τέρματά της, όμως ο Σισκόφσκι σταμάτησε τα  του Σάντος στο 50ο λεπτό και του Λέδες στο 51ο.Η Δόξα απείλησε με τον Κλεόφιλο έκανε το σουτ, με τον Πίριτς να αποκρούει και στη συνέχεια η μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι.Ο Σάντος έκανε το γύρισμα από αριστερά και ο Φαράζ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 2-0.Η ΑΕΚ στη συνέχεια έχασε αρκετές ευκαιρίες για να πετύχει και τρίτο γκολ αλλά δεν τα κατάφερε.

Οι συνθέσεις:

Δόξα: Σισκόφσκι, Πάντιτς ( 85’ Κωνσταντίνου) , Σιέλης, Τραϊτσέφσκι (62’ Σετσέροβιτς), Ναμπί, Γκλεόφιλο, Αντωνιάδης, Μούσα (46’ Τσικόνε), Στυλιανού, Β. Κυριάκου ( 76’Αντουί) , Ασάντε (46’ Σαντίκ).

Στον πάγκο: Αντωνίου, Π. Κυριάκου, Ανσού, Πούριτς.

ΑΕΚ: Πίριτς, Σάντσεζ, Γκαρθία (28’Κάσας), Τόμοβιτς, Μιλίτσεβιτς, Λέδες, Πονς (90+1 Μάμας) , Σάντος (83’ Γκάμα), Φαράζ,  Τρισκόφσκι (83’Καπτούμ) , Σολ (90+1 Λόπες).

Στον πάγκο: Ερερίν, Τούμπας, Ρομπέρζ, Μπέιτς, Γκονζάλες, Τζιωρτζής, Κατελάρης.

Κίτρινες:  Τραϊτσέφσκι, Αντγουί / Σάντσες, Σολ.