Τεσσάρα με «Κάκου» πρωταγωνιστή

Ιδανική πρεμιέρα για την Ομόνοια στο νέο πρωτάθλημα. Οι πράσινοι άφησαν πίσω τους τον αποκλεισμό από την Ευρώπη και κέρδισαν στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος την Νέα Σαλαμίνα με 4-0.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Κακουλής ο οποίος ήρθε από τον πάγκο και καθάρισε την αναμέτρηση με δυο γκολ. Τα άλλα δυο ήρθαν με αυτογκολ.
Με δέκα ολοκλήρωσε την αγώνα η Νέα Σαλαμίνα λόγω αποβολής του Λέουκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα.
Καλύτερη η Ομόνοια σε όλη την διάρκεια του αγώνα δίκαια πήρε την νίκη επί της Νέας Σαλαμίνας. Αρκετές προϋποθέσεις, αρκετές ευκαιρίες με τον Μελίσσα πάντως και ενώ το σκορ ήταν στο 1-0 να πραγματοποιεί εκπληκτικές επεμβάσεις.

Πιο συγκεντρωμένα και γνωρίζοντας τι ήθελε από την αρχή μπήκε στο πρώτο μέρος η Ομόνοια. Πέτυχε ένα τέρμα, έφτιαξε προϋποθέσεις για να πετύχει κάποιο άλλο ωστόσο λίγο τα λάθη και λίγο το παρακράτημα της μπάλας στοίχησαν στην ομάδα του Αυγουστή από να πετύχει και δεύτερο γκολ. Από την άλλη η Νέα Σαλαμίνα δεν απείλησε την εστία του Φαμπιάνο και αρκέστηκε σε αμυντικά καθήκοντα.

Έτσι πήρε κεφάλι στο σκορ η Ομόνοια
Στο 20ο λεπτό της αναμέτρησης με την Νέα Σαλαμίνα η Ομόνοια άνοιξε το σκορ. Ο Σίμιτις έκανε την σέντρα και ο Λέουκο έκανε την προβολή και έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίκτια της ομάδας του. Ένα γκολ το οποίο ανέβασε περισσότερο τους παίκτες του Αυγουστή η οποίοι έψαξαν και το δεύτερο γκολ.

Στο 37ο λεπτό γυριστό του Καρίμ κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτίων η μπάλα. Στο 43ο λεπτό ήταν η σειρά του Σεμέδο να απειλήσει, έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και καταλήγει σε κορνερ. Στις καθυστερήσεις ο Σίμιτς έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει έξω. Στο 70-30 η κατοχή του πρώτου μέρους.

Πρώτη με Μιγκελίτο
Με το ξεκίνημα του β’ μέρους η Νέα Σαλαμίνα έχασε την δική της καλή ευκαιρία. Ο Φερνάντες έκανε την σέντρα από δεξιά και ο Μιγκελίτο από πάρα πολύ καλή θέση δεν βρήκε την μπάλα.

Απάντησε η Ομόνοια με Σίμιτς και Καρίμ
Στο 50ο λεπτό ήταν η σειρά της Ομόνοιας να φτιάξει την πρώτη της καλή ευκαιρία στο β’ μέρος. Ο Σεμέδο γύρισε στο ύψος της περιοχής και ο Σίμιτς έκανε το δυνατό σουτ με την μπάλα να περνά πάνω από την εστία. Ένα λεπτό αργότερα ο Καρίμ με μια κίνηση απελευθερώθηκε μέσα στην περιοχή άστοχο όμως το τελείωμά του.

Εντυπωσιακό «stop» του Μελίσσα στον Χάμπο
Στο 60ο λεπτό ο Χαραλάμπους έκλεψε την μπάλα στο ύψος της περιοχής έκανε το δυνατό σουτ με τον Μελίσσα να του λέει εντυπωσιακό «όχι» διώχνοντας την μπάλα σε κορνερ.

Απίστευτα πράγματα μέσα σε επτά λεπτά
Ήταν να μην έρθει το δεύτερο γκολ για την Ομόνοια. Στο 73ο λεπτό ο Κακουλής με κεφαλιά πέτυχε το 2-0 μετά από σέντρα του Κασάμα. Στο 78ο λεπτό ο Ντάκοβιτς και μετά από σέντρα του Κασάμα προσπάθησε να διώξει την μπάλα αλλά την έστειλε στην εστία του Μελίσσα για το 3-0. Δυο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Κακουλή και πάλι με όμορφο τρόπο περνώντας και τον Μελίσσα να πετύχει το δεύτερο προσωπικό του γκολ και 4ο για την Ομόνοια.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Μάθιους, Κουλιμπαλί, Σιμπριάνο, Σεμέδο (80’ Ζαχαρίου), Καρίμ (69’ Κακουλής) Μπασιρού (76’ Κούσουλος), Σίμιτς (76’ Λοιζου), Μίλετιτς, Χαραλάμπους (69’ Κασάμα), Μπέζους.

Νέα Σαλαμίνα: Μελίσσας, Σεργίου, Σελέα (28’ Ντιακγκιτέ), Ντάτκοβιτς, Νάρσινγκ (63’ Κουσμάνοβιτς), Μιγκελίτο (63’ Κατσιάρης), Κουμουρής (46’Φερνάντεζ), Μπεχαράνο, Καρλίτος (80’ Ντα Σίλβα), Ντορεγκαράι, Λέουκο.

Κίτρινες: Χαραλάμπους  / Λέουκο (2), Καρλίτος
Κόκκινες: Λέουκο
Διαιτητής: Χατζηγεωργίου Παναγιώτης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Δημητριάδης Μάριος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Ιακώβου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος