Στην Αρένα με το -1 για το ντέρμπι κορυφής!

Ο ΑΠΟΕΛ πέτυχε σπουδαία νίκη απέναντι στον Ακρίτα για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος (2-0), επιστρέφοντας στη 2η θέση του πρωταθλήματος και στο -1 από την κορυφή και την πρωτοπόρο ΑΕΚ. Οι γαλαζοκίτρινοι πέτυχαν δύο γκολ στο β' ημίχρονο με Κβιλιτάια (πεν.) και Δώνη, πανηγυρίζοντας την 14η τους νίκη μέσα στη σεζόν. Βυθίστηκε ακόμη πιο πολύ ο Ακρίτας που παρέμεινε στους 11 βαθμούς και στον πάτο της βαθμολογίας. Δύο δοκάρια για τον ΑΠΟΕΛ στον αγώνα (Κβιλιτάια, Εφραίμ).

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Χωρίς γκολ οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια ΑΠΟΕΛ και Ακρίτας για τον αγώνα της 20ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Ο ΑΠΟΕΛ ήταν η ομάδα που είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία κινήσεων, όμως του έλειπε το γκολ. Ακίνδυνος ο Ακρίτας στο πρώτο 45άλεπτο στη μεταξύ τους αναμέτρηση.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε με δύναμη στον αγώνα έχοντας μάλιστα και δοκάρι μόλις στο 3ο λεπτό μετά από κεφαλιά του Κβιλιτάια και στη συνέχεια ο Ντάλσιο με σουτ να στέλνει τη μπάλα εκτός. Αυτή ήταν η μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα, ενώ μετά ακολούθησαν άλλες δύο με Σαρφό στο 25’ και με Ντβάλι στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους. Ο Ακρίτας αρκέστηκε στα αμυντικά του καθήκοντα και μόνο σε αυτό. Στο ημίχρονο του αγώνα ο Βλάνταν Μιλόγεβιτς με το αποτέλεσμα να είναι στο 0-0, ο τεχνικός του ΑΠΟΕΛ ήταν έξαλλος με τους ποδοσφαιριστές του αλλά πιο συγκεκριμένα με τον Νταουσβίλι στη δημιουργία φάσεων του αγώνα.

Ο ΑΠΟΕΛ μπήκε με διάθεση στην επανάληψη όπως και στο α’ μέρος αρχίζοντας στο 52’ με τη μεγάλη ευκαιρία με σουτ του Ντάλσιο εντός περιοχής, όμως ο Περντρέου πραγματοποίησε μεγάλη απόκρουση, διατηρώντας το μηδέν.

Στο 57’ της αναμέτρησης ο VARίστας κάλεσε τον διαιτητή Μάριο Αντωνίου στο onfield review για χέρι του Γαβριήλ στην περιοχή μετά από τακουνάκι του Κβιλιτάια σε προηγούμενη φάση, υποδεικνύοντας παράβαση και πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ. Με τη συμπλήρωση μίας ώρας ο ΑΠΟΕΛ άνοιξε το σκορ στο ΓΣΠ από το σημείο του πέναλτι και τον Κβιλιτάια να ευστοχεί για το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα τα πράγματα απλοποιήθηκαν ακόμη πιο πολύ με τον Δώνη να σκοράρει για το 2-0. Ο Ελλαδίτης επιθετικός σκόραρε από πολύ δύσκολη θέση, όμως στάθηκε άτυχος ζητώντας αμέσως αλλαγή. Ένα άστοχο πάτημα στο τελείωμα της φάσης, έφερε τραυματισμό για τον Δώνη στον αριστερό αστράγαλο, παραχωρώντας τη θέση του στον Σατσιά δέκα λεπτά μετά την είσοδο του στο παιχνίδι.

Οι συνθέσεις:

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Καρώ, Ντβάλι, Νταουσβίλι, Σούσιτς, Ντάλσιο (56’ Εφραίμ), Μαρκίνιος (56’ Δώνης, 66’ Σατσιάς), Γουήλερ, Σαρφό, Ντονγκαλά (56’ Μπεν), Κβιλιτάια (85’ Μ.Ηλία)

Ακρίτας: Περντρέου, Πογκέν  (74′ Σαραβάνια), Κόρατς, Ντραμέ, Κονέ, Άμπραχαμ, Εράσο (72’ Ζουνίνιο), Μεντίμορετς, Γαβριήλ, Πικής (53’ Λόπες), Αμπντουσαλάμοφ (72’ Κλεμέντε)

Κίτρινες: Γουήλερ, Καρώ, Σατσιάς /  Άμπραχαμ, Πική, Εράσο