Σπουδαίο «διπλό» για τη Νέα Σαλαμίνα που ξόρκισε... την κατάρα!

Σε δύο δόσεις ολοκληρώθηκε ο αγώνας Ομόνοιας - Νέα Σαλαμίνα, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Την Δευτέρα (17/10) η συγκεκριμένη αναμέτρηση είχε διακοπεί λόγω ακαταλληλότητας του γηπέδου από τη συνεχόμενη βροχόπτωση.

Μέχρι το σημείο της διακοπής, η Νέα Σαλαμίνα ήταν μπροστά στο σκορ με 0-1. Το βράδυ της Τρίτης, ο αγώνας συνεχίστηκε από το 66ο λεπτό (σημείο όπου είχε διακοπεί) και ολοκληρώθηκε με με την Σαλαμίνα να κρατά το υπέρ της σκορ και να φεύγει από το ΓΣΠ με σπουδαία νίκη.

Με την επανέναρξη του αγώνα, ο Χούπερ έχασε την πρώτη ευκαιρία. Στο 68ο λεπτό ο φορ της Ομόνοιας δεν μπόρεσε από κοντά να νικήσει τον Μελίσσα. Ακολούθησε άλλο ένα σουτ από τον Χούπερ, το οποίο όμως δεν απείλησε καθόλου.

Μέχρι το τέλος τίποτα δεν άλλαξε και τελικά η Νέα Σαλαμίνα πήρε μια σπουδαία νίκη μέσα στο ΓΣΠ κόντρα στην Ομόνοια. Kατι που πετυχαίνει μετά από 26 ολόλκηρα χρόνια!

Η εικόνα του αγώνα μέχρι το 66ο λεπτό που διακόπηκε ο αγώνας

Μπορεί να μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα η Ομόνοια, ωστόσο την πρώτη τελική την είχε η Νέα Σαλαμίνα με μακρινό σουτ του Μάντζιεκ στο 8ο λεπτό. Οι πράσινοι απάντησαν ένα λεπτό μετά, όμως, ο Ζαχαρίου δεν μπόρεσε να βρεί τον Μπεζούς ο οποίος ήταν μόνος στην περιοχή και περίμενε. Την άμυνα για τους φιλοξενούμενους έβγαλε ο Άδωνη.

Η πιο καλή στιγμή στον αγώνα ήρθε στο 16ο λεπτό, με τον Γιούστε να μην μπορεί να νικήσει από κοντά, μετά από κεφαλιά, τον Μελίσσα. Στην εξέλιξη της φάσης αυτής, ο Χαραλάμπους έκανε μακρινό σουτ όμως και πάλι απόκρουσε ο κίπερ της Σαλαμίνας.

Η καλή στιγμή για την ομάδα της Σαλαμίνας, ήρθε στο 24ο λεπτό, όμως ο Ουζόχο απόκρουσε το μακρινό σουτ του Μάντζιεκ. Ακολούθησαν δύο σουτ για την Ομόνοια. Στο 30' με τον Κασάμα και στο 35ο λεπτό με τον Λέτζιακς. Το σουτ του δεύτερου απείλησε περισσότερο τον Μελίσσα.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε κάτι και οι δύο ομάδες αφού δεν σκόραραν, πήγαν στα αποδυτήρια με το ισόπαλο 0-0.

Στην επανάληψη η Σαλαμίνα μπήκε δυνατά, έφτιαξε μια φάση και στο 50 λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Τιάγκο με κοντινό πλασέ νίκησε τον Ουζοχο για το 0-1. Μέχρι την στιγμή που ο αγώνας διακόπηκε, στο 66ο λεπτό, δεν άλλαξε κάτι.