Το "κάστρο" έπεσε, ο "στρατός" παραμένει ισχυρός

Στο πιο κρίσιμο παιχνίδι στη φετινή περίοδο η ΑΕΛ είδε το κάστρο της να πέφτει. Η ομάδα της Λεμεσού δέχθηκε την πρώτη ήττα στο Τσίρειο από την Ομόνοια με 2-1, σε έναν καθοριστικότατο αγώνα για τη συνέχεια.

Όλα ξεκίνησαν ιδανικά. Η ομάδα του Κέρκεζ προηγήθηκε με το καλησπέρα του απογοητευμένου από τον αποκλεισμό στο κύπελλο αντιπάλου της. Η πλάστιγγα έγυρε από πολύ νωρίς στη γαλαζοκίτρινη πλευρά και μπήκαν ισχυρές βάσεις για δυο πολύ σημαντικά δεδομένα. Για τη νίκη κορυφής που ταυτοχρόνως θα δημιουργούσε πολλά προβλήματα στην Ομόνοια.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι αντί να εκμεταλλευτούν το γεγονός και να κτίσουν πάνω στο γρήγορο τέρμα, έκαναν αδικαιολόγητα κακή διαχείριση και το πλήρωσαν γρήγορα και ακριβά. Προτού ολοκληρωθεί το ημίχρονο η ΑΕΛ ήταν πίσω με 2-1.

Ο Κέρκεζ αναγνώρισε την κακή εικόνα της ομάδας του και παρά την τριπλή αλλαγή που έκανε τα πράγματα βελτιώθηκαν ελαφρώς. Ήταν όμως, ικανά να αλλάξουν τις ισορροπίες, αφού σε δυο περιπτώσεις η ΑΕΛ έφτασε κοντά στην ισοφάριση, με τον Μηνά Αντωνίου και τον Πάντιτς.

Το παιχνίδι θα αναλυθεί λεπτομερώς από τον κ. Κέρκεζ που σαφώς εντόπισε και θα εντοπίσει τα αρνητικά στοιχεία που παρουσιάστηκαν στο ντέρμπι. Ο Βόσνιος έδειξε πως μπορεί να βελτιώσει άμεσα την εικόνα και να επαναφέρει την ομάδα στο σωστό δρόμο. Αυτό θα επιδιώξει και τώρα. Άλλωστε είναι κρίμα και άδικο η σημερινή ήττα να εκτροχιάσει την ΑΕΛ και να διαγράψει την εξαιρετική πορεία της ομάδας.

Επιπρόσθετα, οι τέσσερεις βαθμοί ανατρέπονται. Αυτός είναι ο στόχος για την ομάδα του Κέρκεζ και αυτό αξίζει. Να διεκδικήσει μέχρι τέλος τις πιθανότητες της.