Το βιολί του ο Φακούντο!

Ο Φακούντο Περέιρα συνέχισε να εκτελεί κατά συρροή, πρόσθεσε άλλα δύο γκολ στον λογαριασμό του και ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής άλλης μιας νίκης του Απόλλωνα, αυτή τη φορά επί της Αλκής, σε παιχνίδι που έγινε στο Τσίρειο για τη 10η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Με τη νίκη της αυτή η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή έπιασε την ΑΕΛ (η οποία παίζει αύριο κόντρα στη Νέα Σαλαμίνα) στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Ο Περέιρα σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση της λίστας με τους σκόρερ φτάνοντας τα εννιά γκολ, ξεπερνώντας κατά ένα τον Μπεράτ Σαντίκ, ενώ το πρώτο του τέρμα από τότε που ήρθε στη Λεμεσό πέτυχε ο Νταβίντ Φοπαλά. Καθηλωμένη στον πάτο του πίνακα έμεινε η Αλκή, που δέχτηκε την τέταρτη σερί ήττα της.

«Ήσυχο» πρώτο τέταρτο, μέχρι την γκολάρα του Περέιρα
Το παιχνίδι ξεκίνησε χωρίς ιδιαίτερη ένταση από τις δύο ομάδες, με σχετικά χαμηλό ρυθμό και χωρίς ευκαιρίες. Η πρώτη φάση ήρθε στο 14’ με τον Ζελάγια και τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η «αφύπνιση» για όσους παρακολουθούσαν το παιχνίδι χάρη στον Φακούντο Περέιρα. Ο πρώτος σκόρερ του Απόλλωνα πήρε ξανά το όπλο του και με ένα υπέροχο εκτός περιοχής πλασέ νίκησε τον Πάρντο, δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Κυριαρχία μετά το μισάωρο
Η Αλκή δημιούργησε την πρώτη της ευκαιρία στο 27’ με τον Κωνσταντίνου, λίγα λεπτά προτού ο Απόλλωνας αναλάβει για τα καλά τα ηνία του αγώνα. Ακριβώς με τη συμπλήρωση του ημιώρου ο Περέιρα χτύπησε ξανά, διευρύνοντας το προβάδισμα της ομάδας του μετά από πολύ ωραία ενέργεια και ασσίστ του Ζελάγια. Απ’ εκείνο το σημείο κι έπειτα οι γηπεδούχοι επιβλήθηκαν ολοκληρωτικά, έκλεισαν την Αλκή στο δικό της μισό του γηπέδου και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου έφτιαξαν άλλες τέσσερις καλές στιγμές με τους Περέιρα (σε δύο περιπτώσεις), Σκέμπρι και Μάγκλιτσα, χωρίς, ωστόσο, να φτάσουν σε ένα ακόμα γκολ.

Πρώτη απειλή από την Αλκή
Ο Απόλλωνας έριξε στροφές στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, το οποίο κύλησε χωρίς φάσεις μέχρι το 58’, όταν ο Κωνσταντίνου έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Βάλε χάνοντας έτσι την ευκαιρία να ξαναβάλει την Αλκή στο παιχνίδι.

Άνοιξε λογαριασμό ο Φοπαλά, αποκρούσεις στη σειρά από τον Πάρντο
Μετά από ένα «νεκρό» διάστημα χωρίς φάσεις, ο Απόλλωνας έφτασε σε τρίτο γκολ στο 74’ με πλασέ του Νταβίντ Φοπαλά, που σημείωσε το πρώτο του τέρμα με τα κυανόλευκα. Τρία λεπτά αργότερα ο Πάρντο απέκρουσε την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σουμά, στο 82’ έκανε το ίδιο μετά από προσπάθεια του Φοπαλά από τη μικρή περιοχή και στο 85’ σταμάτησε ξανά ένα βολέ του Μάγκλιτσα, με αποτέλεσμα το 3-0 να διατηρηθεί ως το τέλος.

Συνθέσεις

Απόλλωνας: Βάλε, Πέδρο, Κυριάκου, Ουεντραόγκο, Βασιλείου, Σακέτι, Περέιρα (46’ Φοπαλά), Σαρδινέρο, Σκέμπρι (70’ Σουμά), Μάγκλιτσα, Ζελάγια (61’ Σπόλιαριτς).

Αλκή: Πάρντο, Χαραλάμπους (72’ Μπελαμεϊρί), Σερφά, Σταύρου, Γκαντάσα (81’ Αντωνίου), Κωνσταντίνου (85’ Χαρή), Ακόστα, Κυπριανού, Φλόρες, Ηλία, Στάροκιν.