Η Έμπολι έβαλε stop στη Γιουβέντους!

Η Γιουβέντους παρέμεινε η μοναδική που δεν έχει δεχθεί γκολ φέτος, όμως άφησε δύο βαθμούς στην έδρα της Έμπολι (0-0).

Μετά το εντός έδρας 0-0 με την Ρόμα, η ομάδα του Τιάγκο Μότα παραχώρησε ισοπαλία χωρίς τέρμα και στην Έμπολι φτάνοντας έτσι ήδη τις δύο απώλειες σε 4 αγωνιστικές στο Campionato.

Οι Bianconeri μπήκαν στον αγώνα με διάθεση να πιέσουν, όμως εκτός από το να παίρνουν κόρνερ δεν έκαναν κάτι που να είναι άξιο αναφοράς. Η Έμπολι είχε τον τρόπο να κρατά την Γηραιά Κυρία ακίνδυνη, με τη μοναδική φάση στο πρώτο μέρος να έρχεται στο 36', όταν ο Κουμάινερς έβγαλε τη σέντρα για τον Γκάτι, όμως την κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού απέκρουσε ο Βάσκες.

Στην επανάληψη και το 50' ο Γκονσάλες έκανε τρομερή μπαλιά για τον Βλάχοβιτς, αλλά ο Σέρβος φορ δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει το τετ-α-τετ και 3 λεπτά αργότερα ο Κουμάινερς είδε τον Βάσκες να σταματά το σουτ του μετά τη σέντρα του Καμπιάζο. Η Γιούβε προσπάθησε στο φινάλε, όμως η Έμπολι ήταν καλά οργανωμένη πίσω και κράτησε το 0-0.