Τρομερή Μπιλμπάο συνέτριψε την Εσπανιόλ!

Τη νίκη κόντρα στην Εσπανιόλ πανηγύρισε η Μπιλμπάο, με τους Βάσκους να επικρατούν των Καταλανών με 4-1.

Επιστροφή στις νίκες για την Μπιλμπάο, με την Αθλέτικ να επικρατεί με 4-1 της Εσπανιόλ χωρίς να δυσκολευτεί καθόλου, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της La Liga! Έτσι, οι Βάσκοι ανέβηκαν στην 4η θέση της βαθμολογίας, ενώ οι Καταλανοί έμειναν στην 14η, γνωρίζοντας την 6η φετινή τους ήττα.

Η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε μπήκε πολύ δυνατά και χρειάστηκε μόλις 30΄ για να «κλειδώσει» τη νίκη. Με το... καλησπέρα ο Ντάνιελ Βίβιαν άνοιξε το σκορ (6'), για να έρθει αργότερα ο Ινιάκι Γουίλιαμς και να «καθαρίσει». Ο Γκανέζος έκανε το 2-0 στο 28ο λεπτό από ασίστ του Άλεξ Μπερενγκέρ, ενώ δύο λεπτά αργότερα (30') έκανε το 3-0, ξανά έπειτα από ασίστ του Ισπανού.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπιλμπάο έβαλε το κερασάκι στην τούρτα, με τον Μπερενγκέρ να παίρνει ρόλο εκτελεστή πλέον. O 29χρονος εξτρέμ σκόραρε στο 55ο λεπτό και έκανε 4-0 για τους Βάσκους, ωστόσο στο 78' τραυματίστηκε και πέρασε αναγκαστικά εκτός αγωνιστικού χώρου. Το μόνο που κατάφερε να κάνει η Εσπανιόλ ήταν να μειώσει σε 4-1 στο 92' με τον Τεχέρο.