Η Σοσιεδάδ τα «έσπασε» και η Ρεάλ πέρασε με δυο πέναλτι!

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ είχε τρία δοκάρια κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης, όμως οι Μαδριλένοι είχαν την ουσία και με εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι από Βίνι-Μπαπέ έφυγε από την χώρα των Βάσκων με το διπλό (0-2).

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στο League Phase του Europa League «τρόμαξε» την Ρεάλ Μαδρίτης στο πρώτο ημίχρονο, με την Σοσιεδάδ να κυριαρχεί στον αγωνιστικό χώρο, με τους παίκτες του Ιμανόλ Αγουαθίλ να βλέπουν την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι τρεις φορές!

Αρχικά στο 13' ο Σαντίκ απέφυγε υπέροχα τον προσωπικό του αντίπαλο, εξαπέλυσε έναν «κεραυνό», όμως η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουρτουά, ενώ ίδια κατάληξη είχε και η προσπάθεια του Λούκα Σούσιτς στο 25ο λεπτό.

Το... κακό τρίτωσε για την Ρεάλ Σοσιεδάδ στο 36ο λεπτό, με τον Σεράλντο Μπέκερ εξαπέλυσε δυνατό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως και πάλι η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι, με το 0-0 να μένει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

«Καθάρισαν» από την άσπρη βούλα Βίνι-Μπαπέ

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα του αγώνα ισορρόπησε με την Ρεάλ να βρίσκει τα πατήματά της στον αγωνιστικό χώρο και στο 56' ο Γκιουλέρ σούταρε με δύναμη ο Σέρχιο Γκόμεθ «απέκρουσε» με το πέναλτι και ο διαιτητής έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Ο Βινίσιους Τζούνιορ ανέλαβε την εκτέλεσε, ευστόχησε και έβαλε σε θέση οδηγού την Ρεάλ Μαδρίτης, με τους Μαδριλένους να φτάνουν και σε δεύτερο γκολ από το σημείο του πέναλτι, με τον Κιλιάν Μπαπέ να σκοράρει από την άσπρη βούλα στο 75'.

Στα εναπομείναντα λεπτά η Σοσιεδάδ ξέμεινε από δυνάμεις και δεν κατάφερε να μπει ξανά στην αναμέτρηση, με την Ρεάλ να πανηγυρίζει την πρώτη της νίκη μακριά από το Σαντιάγκο Μπερναμπέου την φετινή σεζόν.

Πηγή: sdna.gr