Σε καλό… φεγγάρι ο Πανιώνιος «καθάρισε» τον Παναιτωλικό

Σε ανοδική τροχιά η ομάδα της Νέας Σμύρνης, ξεπέρασε εύκολα (3-0) το εμπόδιο του Παναιτωλικού, τον «καβάλησε» στη βαθμολογία και πήρε (νέες) βαθιές ανάσες στο «Surviror» της Super League – «SOS» εκπέμπουν οι Αγρινιώτες, έχοντας μείνει χωρίς νίκη στο πρωτάθλημα και κατρακυλώντας στον πάτο της βαθμολογίας.

Το καλό φεγγάρι στο οποίο έδειξε να βρίσκεται το τελευταίο διάστημα, ήθελε ο Πανιώνιος να επιβεβαιώσει (και) στο παιχνίδι με τον Παναιτωλικό. Οι «κυανέρυθροι» γνώριζαν πως σε περίπτωση νίκης θα…καβαλούσαν τους Αγρινιώτες στη βαθμολογία και θα αποκτούσαν άλλον αέρα στο Survivor της παραμονής.

Στην αντίπερα όχθη η ομάδα του Μάκη Χάβου αγνοώντας τη γλυκιά γεύση της νίκης τις πρώτες 11 αγωνιστικές του πρωταθλήματος και αντιμετωπίζοντας τον ουραγό της βαθμολογίας δεν επιτρεπόταν να κάνει οποιεσδήποτε άλλες σκέψεις πέρα από το «τρίποντο».

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ πιο δυναμικά στο παιχνίδι, κυκλοφορούσαν καλύτερα την μπάλα και έδειξαν την διάθεση να φτάσουν σε ένα γρήγορο γκολ.

Στο 11΄ο Αραμπούλι έκρουσε τον κώδωνα του κινδύνου στους Αγρινιώτες στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Ο Γεωργιανός επιθετικός πήρε το…αίμα του πίσω πέντε λεπτά αργότερα (16΄) βρίσκοντας δίχτυα, έπειτα από μια φάση που προκάλεσε διαμαρτυρίες από πλευράς φιλοξενούμενων για επιθετικό φάουλ του σκόρερ στο ξεκίνημα της φάσης στον Γιοβάνοβιτς.

Ο Σκουλάς αφού είδε και το VAR έδειξε σέντρα και έτσι οι Νεοσμυρνιώτες εξαργύρωσαν την υπεροχή τους στο πρώτο 45λεπτο.

Ο Παναιτωλικός αποδείχτηκε κατώτερος των περιστάσεων και της σημασίας του παιχνιδιού στο α΄ημίχρονο.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στο χώρο της μεσαίας γραμμής και απείλησε μόνο μια φορά με τον Λιάβα (35΄) την εστία του Μαλέρμπ.

Η είσοδος του Ντάλσιο με την έναρξη του β΄ημιχρόνου έδωσε μεγαλύτερη ενέργεια και ένταση στους φιλοξενούμενους, καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, όχι όμως και τους χώρους εκείνους που θα τους έβγαζαν σε θέση βολής απέναντι από τον Μαλέρμπ, με τον Αριγίμπι να αποτελεί την μοναδική πηγή κινδύνων για την άμυνα του Πανιωνίου.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν τάσεις οπισθοχώρησης κι είχαν περισσότερο το μυαλό τους στο πως θα καταφέρουν να κρατήσουν το υπέρ τους 1-0, παρά στο πως θα φτάσουν σε ένα δεύτερο γκολ με αποτέλεσμα να δείχνουν εντελώς ακίνδυνοι επιθετικά.

Το γκολ του Άρτσε στο 80΄επί της ουσίας ήρθε να δώσει την χαριστική βολή στον Παναιτωλικό και να ρίξει τίτλους τέλους στη σεμνή τελετή με τον Εμμανουηλίδη να βάζει το...κερασάκι στην τούρτα της νίκης με ένα τρίτο γκολ (3-0) στις καθυστερήσεις.

Με το «τρίποντο» που έριξε στο σακούλι ο Πανιώνιος έφτασε τους 6 βαθμούς, πήγε +2 από τον Παναιτωλικό (4β.) και ξεκόλλησε από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, ατενίζοντας με μεγαλύτερη αισιοδοξία τον «μαραθώνιο» που έχει μπροστά του.

Ο Παναιτωλικός παραμένει «τσακωμένος» με τη νίκη έπειτα από μια ντουζίνα παιχνιδιών στο πρωτάθλημα (4 ισοπαλίες  8 ήττες).

Οι Αγρινιώτες αποδείχτηκαν «λίγοι» στον πρόωρο τελικό της Νέας Σμύρνης, έφυγαν με άδεια χέρια από ένα κρίσιμο ματς και πλέον παίζουν με την….φωτιά μπλέκοντας σε μεγάλους μπελάδες.

Πηγή: Sdna.gr