«Λιοντάρι» ο Πανσερραϊκός… βούλιαξε τον Βόλο στο Πανθεσσαλικό

Πιο αποτελεσματικός ο Πανσερραϊκός, με το «χρυσό» γκολ του Μπετανκόρ (63΄) έστησε…σημαία και επικράτησε 1-0 του («άσφαιρου») Βόλου, στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής στη Super League.

Με το…καλησπέρα ο αγώνας απέκτησε γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να παίζουν ανοιχτό ποδόσφαιρο και να επιχειρούν να απειλήσουν τις αντίπαλες εστίες.

Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στα πόδια τους στο ξεκίνημα του ματς, ωστόσο η πρώτη καλή στιγμή ήταν για τον Πανσερραϊκό.

Στο 10΄επικίνδυνο σουτ του Φαρές έξω από την περιοχή εξουδετέρωσε ο Κόβατς.

Η θεσσαλική ομάδα «ισοφάρισε» τις ευκαιρίες στο 19΄με πρωταγωνιστή τον Κόμπα στον οποίο έβαλε «στοπ» ο τερματοφύλακας των φιλοξενούμενων, Γκουγκεσασβίλι.

Στο 21΄ξανά ο Κόμπα δεν κατάφερε να κερδίσει τον κίπερ του Πανσερραϊκού, ενώ μια καλή κεφαλιά του Καλογερόπουλου (28΄) έφυγε λίγο άουτ.

Στο 33΄πολύ καλή ευκαιρία για την ομάδα των Σερρών με τον Τομάς να στέλνει από πλεονεκτική θέση την μπάλα άουτ.

Η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο 45λεπτο καταγράφηκε στο 41΄, όταν ο Ντέλετιτς μπήκε περιοχή πλάσαρε με τον Κόβατς να απομακρύνει.

Ίδιο σκηνικό και στα πρώτα λεπτά του β΄ημιχρόνου με την μπάλα πάνω – κάτω και τους δύο αντιπάλους να ψάχνουν το γκολ.

Στο 53΄κεφαλιά του Χαντάκια πέρασε λίγο έξω από το αριστερό κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

Νέα ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 60΄με επικίνδυνο σουτ του Ντέλετιτς που έδιωξε ο Κόβατς.

Γκολ ο Μπετανκόρ (0-1)

Ο Πανσερραϊκός πήρε στα χέρια του το…τιμόνι του αγώνα στο 63΄. Έπειτα από ωραία ομαδική ενέργεια, ο Ντέλετιτς με κάθετη ασίστ – πάσα έβγαλε τον Μπετανκόρ σε θέση βολής και ο Ισπανός επιθετικός με πλασέ βρήκε δίχτυα (0-1).

Μετά το γκολ των Σερραίων η θεσσαλική ομάδα πίεσε για το γκολ της ισοφάρισης, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να...ξεκλειδώσει την αντίπαλη άμυνα.

Δοκάρια Σαλαζάρ - Ασενχούν, δραματικό φινάλε

Στο 86΄οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το δεύτερο γκολ με μακρινό σουτ του Σαλαζάρ που βρήκε το δεξί κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων.

Στο 93΄οι γηπεδούχοι βρέθηκαν φάτσα με το γκολ της ισοφάρισης, όταν έπειτα από φάση διαρκείας και σουτ του Ασενχούν μέσα από την περιοχή η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Σωστά στημένος ο Πανσερραϊκός στην επιστροφή του προπονητή του (άλλοτε κόουτς του Βόλου) Χουάν Φεράντο σε παλιά γνώριμα λημέρια, βρήκε στο Πανθεσσαλικό τη δεύτερη νίκη του στη φετινή κούρσα του πρωταθλήματος.

Στην αντίπερα όχθη, ο Βόλος έβγαλε διάθεση, ωστόσο παρουσιάστηκε...τσακωμένος με το γκολ, το πλήρωσε με ήττα και παραμένει χωρίς νίκη μέσα στο («στοιχειωμένο») σπίτι του (Πανθεσσαλικό) έπειτα από πέντε ματς (1 ισοπαλία - 4 ήττες).

O διαιτητής Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Λιάσο, Κορέα, Μεντιέτα, Γκουγκεγκασβίλι. Χατζηστραβό, Κόμπα.

ΒΟΛΟΣ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Σούντγκρεν, Κορέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης (73΄Τσοκάνης) Μπερναντού, Μεντιέτα, Κομπά, Άλτμαν (56΄Βιγιαφάνιες), Κόσζτα (87΄Ασενχούν).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Ντάβιντσον, Φαρές, Περούτσι, Λιάσος (59΄Ζελέν), Χαντάκιας (82΄Καρασαλίδης), Ντέλετιτς (74΄Σαλαζάρ), Τομάς (82΄Χατζηστραβός), Μπετανκόρ.