Πρώτη και καλύτερη η ΑΕΚ, 2-0 τον αδούλευτο Παναθηναϊκό

Ο Παναθηναικός έπαιζε με ατομικές ενέργειες, η ΑΕΚ έλυσε τον γρίφο με κανονιά του Πιερό και με καθαρό 2-0 πάτησε κορυφή και είναι μόνη πρώτη, φεύγοντας στο +6 από τους πράσινους.

Τη μοναξιά της κορυφής του βαθμολογικού πίνακα απολαμβάνει από απόψε η ΑΕΚ μετά τη μεγάλη νίκη της επί του Παναθηναϊκού με 2-0 στην «OPAP Arena», έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Φρανζί Πιερό.

Ο θηριώδης στράικερ της Ενωσης πέτυχε το πρώτο γκολ με καρφωτή κεφαλιά (31’) και κέρδισε το πέναλτι στο δεύτερο του Αμραμπατ (90+3’), κάνοντας θραύση στο αθηναϊκό ντέρμπι. Ο Παναθηναϊκός ήταν απογοητευτικός στο πρώτο ημίχρονο, βελτιώθηκε στο δεύτερο και με τους Τετέ και Ιωαννίδη διεκδίκησε το γκολ της ισοφάρισης αλλά δεν τα κατάφερε και έμεινε στους έξι βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Το ματς ξεκίνησε με την ΑΕΚ να δείχνει καλύτερη προσαρμογή στις απαιτήσεις του αγώνα όσον αφορά το πάθος και τις προσωπικές μονομαχίες και τον Παναθηναϊκό να επιλέγει άμυνα χώρου πίσω από τη μπάλα και ξεκάθαρη στόχευση στις γρήγορες επιθετικές μεταβάσεις.

Ο Αλμέιδα χρησιμοποίησε τον Περέιρα σε θέση μέσα αριστερά δίπλα στον Σιμάνσκι προκειμένου να υπάρχει έλεγχος στην πλευρά του Τετέ, ενώ ο Αλόνσο έφερε σε πιο ψηλά μέτρα τον Μαξίμοβιτς, δίπλα στον Ιωαννίδη, στο πρέσινγκ ψηλά για να δυσκολέψει την ανάπτυξη της ΑΕΚ.

Η Ενωση έβρισκε ωστόσο σκαλοπάτι στον «target man» Πιερό που έκανε τη ζωή δύσκολη στην πράσινη άμυνα, την ίδια στιγμή που ο Κάλενς περιόριζε αισθητά τη δράση του Ιωαννίδη.

Το αποτέλεσμα ήταν να μην δημιουργηθούν πολλές υποσχόμενες ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες, αλλά τον Πιερό να κάνει τη διαφορά, παίρνοντας παραμάζωμα τον Ινγκασον και ανοίγοντας το σκορ με καρφωτή κεφαλιά (1-0) μετά από ανενόχλητη σέντρα του Ρότα από δεξιά (30’).

Ο Παναθηναϊκός απείλησε με αξιώσεις εννέα λεπτά αργότερα, από εκτέλεση κόρνερ του Τετέ και κεφαλιά του Γέντβαϊ που έσωσε ο Στρακόσα (39’), ενώ η προηγούμενη πράσινη απειλή ήταν στο 3’ μετά από κάθετη του Ιωαννίδη στον Τετέ που καθυστέρησε αναίτια να σουτάρει.

Η Ενωση είχε την υπεροχή, παρότι δεν έβγαλε πολλές φάσεις, απέναντι σε έναν άτολμο και ακίνδυνο Παναθηναϊκό και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να έχουν από μόλις μία τελική προς την εστία (κατοχή μπάλας 56%-44% υπέρ της ΑΕΚ) και το σκορ στο 1-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναικός μπήκε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα, με τον Αλόνσο να φέρνει τον Τετέ πιο κεντρικά και κοντά στον Ιωαννίδη.

Το τριφύλλι απείλησε άμεσα την άμυνα της ΑΕΚ (48’) μετά από συνεργασία του Ιωαννίδη με τον Τετέ κι αμέσως μετά με τον Ουναϊ που σούταρε άουτ (49’).

Η Ενωση είχε καλή στιγμή στο 52΄’ από σέντρα του Κοϊτά και κεφαλιά του Κάλενς που πέρασε δίπλα απ’ το δεξί δοκάρι του Ντραγκόφσκι.

Στο 62’ ξανά ο Τετέ, με τρομερή ενέργεια από πλάγια δεξιά, μπήκε στην περιοχή, αλλά όταν γύρισε την μπάλα δεν υπήρχε κανείς συμπαίκτης του να σουτάρει.

Στο 65’ ο Αλμέιδα αντικατέστησε τον Πινέδα με τον Γιόνσον για καλύτερη ανασταλτική λειτουργία κι ο Αλόνσο τους Πελίστρι και Μαντσίνι, αντί των Μαξίμοβιτς και Τζούρισιτς, με τον Τετέ - ξεκάθαρα πια - σε θέση «10».

Στο 80’ ο προπονητής του Παναθηναϊκού πήρε φουλ ρίσκα, με τον Τσέριν σε θέση «6» και τον Μπακασέτα στο «8» πίσω από Τετέ (και κατόπιν Γερεμέγεφ) και Ιωαννίδη. Στο ίδιο λεπτό ο Πιερό και πάλι από στατική φάση πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας τη μπάλα άουτ, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Ιωαννίδης άδειασε τον Βίντα αλλά δεν σούταρε, με τον Λιούμπισιτς να μην βρίσκει στόχο στην αντεπίθεση της Ενωσης.

Ωσπου, στο 90+2’, μετά από σέντρα του Κοϊτά, ο Μαντσίνι βρήκε τη μπάλα με το χέρι σε κεφαλιά του Πιερό και ο Στάγκεμαν μετά από υπόδειξη του VAR έδειξε το σημείο του πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Αμπραμπατ και διαμόρφωσε το 2-0 στο 90+3’.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα / 4-2-3-1): Στρακόσα, Ρότα (89’ Μήτογλου), Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Σιμάνσκι (71’ Λιούμπισιτς), Περέιρα (71’ Μάνταλος), Ελίασον (89’ Αμραμπατ), Πινέδα (65’ Γιόνσον), Κοϊτά, Πιερό.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ντιέγκο Αλόνσο / 4-2-3-1): Ντραγκόφσκι, Μπάλντοκ, Ινγκασον, Γέντβαϊ, Μλαντένοβιτς, Αράο (80’ Τσέριν), Μαξίμοβιτς (66’ Μαντσίνι), Τετέ (87’ Γερεμέγεφ), Ουναϊ (80’ Μπακασέτας), Τζούρισιτς (66’ Πελίστρι), Ιωαννίδης.