Βαριά ήττα στο πρώτο ξεμούδιασμα της σεζόν για την ΑΕΚ από την Άλκμααρ

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με το βαρύ 6-0 από την Άλκμααρ στο πρώτο φιλικό της επί ολλανδικού εδάφους. Δέχθηκε μάλιστρα τρία γκολ σε κάθε ημίχρονο.

Η ΑΕΚ έδωσε το πρώτο της φιλικό επί ολλανδικού εδάφους. Η Ένωση αντιμετώπισε την δυνατή Άλκμααρ, από την οποία ηττήθηκε με το βαρύ 6-0, δεχόμενη τρία γκολ σε κάθε μέρος.

Πέρα από το σκορ, ο Αλμέιδα είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει αρκετούς ποδοσφαιριστές, χρησιμοποιώντας δύο ενδεκάδες, ενώ ήταν και ευκαιρία για τους παίκτες να "ξεμουδιάσουν" απέναντι σε έναν δυνατό αντίπαλο.

Στο 3' η ΑΕΚ είχε την πρώτη καλή στιγμή της. Ο Φερνάντες έκανε από αριστερά τη σέντρα, ο Γαλανόπουλος κατέβασε στη μεγάλη περιοχή, πλάσαρε, με τον τερματοφύλακα της Άλκμααρ να διώχνει με το ένα χέρι.

Ωστόσο, επτά λεπτά μετά η Άλκμααρ στην πρώτη της ευκαιρία πήρε προβάδισμα στο σκορ. Ο Μπούρμεστερ έκλεψε την μπάλα από τον Γιόνσον και ο Φαν Μπόμελ νίκησε τον Θεοχάρη.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα απάντησε στο 13', όταν κι έφτασε μία ανάσα από την ισοφάριση. Ο Μάνταλος έκλεψε μέσα στην περιοχή, πλάσαρε και ο Οβούσου απέκρουσε εντυπωσιακά, παραχωρώντας κόρνερ. Η ΑΕΚ απείλησε και στη συνέχεια, αλλά το σουτ του Γαλανόπουλου πέρασε ψηλά άουτ.

Στο 27' η Άλκμααρ πέτυχε και δεύτερο γκολ, με τον Ζεεφουίκ να νικά με πλασέ τον Θεοχάρη για το 2-0, ενώ λίγο πριν λήξει το πρώτο μέρος, η ολλανδική ομάδα βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα για τρίτη φορά.

Συγκεκριμένα, μετά την κάθετη μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Ένωσης, ο Μπούρμεστερ με πολύ ωραίο πλασέ πέρασε την μπάλα πάνω από τον Θεοχάρη για το 3-0 στο 43'.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ άλλαξε όλη την ενδεκάδα και κατάφερε για λίγα λεπτά να ηρεμήσει, κάπως το παιχνίδι. Ωστόσο, η Άλκμααρ έκανε το 4-0 στο 63'.

Μετά από λάθος του Ραντόνια κοντά στην περιοχή της ΑΕΚ, με τον Ντε Βιτ να το εκμεταλλεύεται και με πλασέ να νικά τον Αγγελόπουλο για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Λίγο πριν από το φινάλε η Άλκμααρ κατάφερε να ανεβάσει ακόμη περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Στο 88' ο Ντε Ρόντε με πλασέ βρήκε δίχτυα, ενώ στο 89' ο Κάσιους διαμόρφωσε το τελικό σκορ 6-0 στην αντεπίθεση.

ΑΕΚ: Θεοχάρης, Ρότα, Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γιόνσον, Μάνταλος, Γαλανόπουλος, Λιβάι, Ελίασον, Φερνάντες.

Στο β' μέρος έπαιξαν οι: Αγγελόπουλος, Κανελλόπουλος, Ραντόνια, Χρυσόπουλος, Πήλιος, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Μαχαίρας, Ζίνι, Τσιλούλης, Θεοδωρίδης.

Πηγή: Sport24.gr