ΠΑΟΚ - Γκενκ 1-3: Ήττα με καλά διαστήματα σε μαραθώνιο φιλικό

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 3-1 από την Γκενκ, έχοντας ωστόσο καλά διαστήματα, αλλά και στιγμές αμυντικής ανισορροπίας, σ' ένα φιλικό που διήρκησε πάνω από 120 λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ έδωσε το τρίτο του φιλικό επί ολλανδικού εδάφους. Ο Δικέφαλος αντιμετώπισε την Γκενκ σ' ένα... μαραθώνιο παιχνίδι, το οποίο διήρκησε δύο 60λεπτα και μαζί με τις καθυστερήσεις ξεπέρασε τα 120 λεπτά.

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε 3-1 από την Γκενκ, είχε καλά διαστήματα στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, αλλά και στιγμές ανισορροπίες στον ανασταλτικό τομέα. Πάντως, σε ένα τόσο μεγάλο σε διάρκεια παιχνίδι ο Λουτσέσκου είδε πλήθος προσώπων.

Το ματς
Ο ΠΑΟΚ δεν μπήκε καλά στο φιλικό. Ανισορροπία της άμυνας του του Δικεφάλου από τα αριστερά, ο Στέρμπεργκ έκανε το πλασέ από δύσκολο σημείο και οι Βέλγοι πήραν το προβάδισμα μόλις στο 5ο λεπτό. Η Γκενκ ήταν απειλητική στην γρήγορη μετάβαση και στο 9' πέτυχε και το 2-0, με τον Στέρμπεργκ να τροφοδοτεί τον Στέκερς και να ευστοχεί με ωραίο πλασέ.

Στο πρώτο μισάωρο του αγώνα, ο ΠΑΟΚ δεν ήταν απειλητικός και δεν είχε καλή κυκλοφορία στο παιχνίδι του. Μετά από μίνι διακοπή, ο Δικέφαλος ανέβασε τον ρυθμό του. Στο 45' ο Εκόνγκ πήρε την κεφαλιά, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία της Γκενκ. Λίγο αργότερα ο Τσιγγάρας κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Μουργκ δεν νίκησε τον 17χρονο τερματοφύλακα των Βέλγων.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στο 55'. Ο Ντεσπόντοβ εκτέλεσε κόρνερ από τα δεξιά, ο Μπάμπα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι για το 2-1. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Δικέφαλος απείλησε με τον Τάισον να κάνει το δυνατό σουτ και την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.

Το πρώτο 60λεπτο (70' μαζί με τις καθυστερήσεις) ολοκληρώθηκε με τους Βέλγους να διατηρούν το προβάδισμά τους, αλλά τους παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου να έχουν σαφώς πιο βελτιωμένη εικόνα.

Πιο απειλητικός ο ΠΑΟΚ στις αρχές του δευτέρου μέρους. Στο 76' ο Βιεϊρίνια, μετά από την πάσα του Θυμιάνη, έκανε το σουτ, με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ. Αμέσως μετά ήταν σειρά του Σμυρλή να εκτέλεσε εκτός περιοχής, αλλά την μπάλα να μην έχει κατεύθυνση προς τα δίχτυα.

Παρά την καλή εικόνα από τον ΠΑΟΚ, το γκολ ήρθε από την Γκενκ στο 85'. Κλάες έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Ζεκίρι με τακουνάκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το γκολ μέτρησε, με τον Τσιφτσή βέβαια να ζητάει οφσάιντ. Ο ΠΑΟΚ δοκίμασε να απαντήσει στο 88' με τον Βιεϊρίνια, όμως αστόχησε.

Ο ρυθμός ήταν πολύ πιο χαμηλός, με τον Λουτσέσκου να προχωράει και σε άλλες αλλαγές, θέλοντας να δει όλους τους ποδοσφαιριστές του.

Η ενδεκάδα του πρώτου ημιχρόνου: Κοτάρσκι, Ότο (38' Σάστρε), Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Καμαρά, Τσιγγάρας, Ντεσπόντοβ, Μουργκ, Τάισον, Σαμάτα

Η ενδεκάδα του δευτέρου ημιχρόνου: Τσιφτσής, Σάστρε, Μιχαηλίδης, Νάσμπεργκ, Σάστρε, Σβαμπ, Θυμιάνης, Βιεϊρίνια, Τάισον, Κωνσταντέλιας, Τόμας