Συνέχισαν το σερί τους Πορτογαλία και Κριστιάνο - Δύσκολα η Ισπανία τη Δανία

Η Πορτογαλία έκανε το 3Χ3 στο Nations League, επικρατώντας της Πολωνίας με 3-1, με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει για τρίτο συνεχόμενο ματς. Η Ισπανία αγχώθηκε αλλά λύγισε την Δανία με 1-0.

Χωρίς να εντυπωσιάσει ιδιαίτερα, η Πορτογαλία ήταν πολύ αποτελεσματική στο πρώτο ημίχρονο και “πλήγωσε” τους Πολωνούς. Ο Μπερνάρντο Σίλβα άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό, ενώ στο 37΄ ο Κριστιάνο Ρονάλντο πήρε το ριμπάουντ από το δοκάρι του Λεάο και έκανε το 2-0.

Ο 39χρονος σούπερ σταρ λίγο έλειψε να γίνει δημιουργός στο 54΄, αλλά ο Μπρούνο Φερνάντες αστόχησε από καλή θέση μετά την πάσα του. Ο μεσοεπιθετικός της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία στο 59΄ύστερα από απίθανη ατομική ενέργεια του Λεάο.

Οι φιλοξενούμενοι έριξαν το ρυθμό τους και ο Ζιελίνσκι το εκμεταλλεύτηκε, μειώνοντας σε 21-2 στο 78ο λεπτό και βάζοντας ξανά στο παιχνίδι την Πολωνία. Οι ελπίδες των γηπεδούχων για κάτι περισσότερο σβήστηκαν στο 88΄, όταν ο Μπεντνάρεκ έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του μετά το γύρισμα του Νούνο Μέντες.

Ο Θουμπιμέντι έδωσε τη λύση στην Ισπανία

Οι πρωταθλητές Ευρώπης αντιμετώπισαν αρκετά προβλήματα απέναντι στους Δανούς. Παρ’ ότι διατηρούσαν την κατοχή της μπάλας και είχαν τις πιο απειλητικές στιγμές, με πιο σημαντικές τις προσπάθειες των Μοράτα στο 21΄και Γιαμάλ στο 45΄ που πέρασαν άουτ, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα.

Τον γόρδιο δεσμό έλυσε ο Μάρτιν Θουμπιμέντι στο 79ο λεπτό, με ένα γκολ που χρειάστηκε τη βοήθεια του VAR για να κατακυρωθεί. Η Ισπανία προσπέρασε έτσι τη Δανία πατώντας στην κορυφή του 4ου ομίλου του League A.