Πεντάρα με εξαιρετικό Πελίστρι και πρόκριση για την Ουρουγουάη

Με τον Πελίστρι (που ακούστηκε πρόσφατα για τον Παναθηναϊκό) να έχει γκολ και ασίστ, η Ουρουγουάη σκόρπισε τη Βολιβία με 5-0, σφραγίζοντας πρόκριση με πρωτιά. Λύγισε τις ΗΠΑ ο Παναμάς.

Ισοπεδωτική Ουρουγουάη, έφυγε για τα νοκ άουτ.

Η ομάδα του Μπιέλσα επικράτησε 5-0 της Βολιβίας και εξασφάλισε την πρόκριση στα προημιτελικά του Copa America, σφραγίζοντας την πρώτη θέση του 3ου ομίλου. Σε εξαιρετικό βράδυ βρέθηκε ο Πελίστρι, ο οποίος ακούστηκε πρόσφατα για τον Παναθηναϊκό. Ο εξτρέμ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ με κοντινή κεφαλιά στο 8ο, έπειτα από… βόλεϊ της ομάδας του στην αντίπαλη περιοχή.

Στο 81’ έφτιαξε το 4-0, κάνοντας το «1-2» με τον Βαλβέρδε της Ρεάλ Μαδρίτης. Τα άλλα τέρματα πέτυχαν Νούνιες (21’), Αραούχο (77’) και Μπεντανκούρ (89’) για τη «σελέστε».

Στην άλλη αναμέτρηση του 3ου ομίλου, οι ΗΠΑ γνώρισαν την ήττα με 2-1 από τον Παναμά, ο οποίος τους έπιασε στους τρεις βαθμούς. Με δέκα παίκτες αγωνίστηκαν σχεδόν σε ολόκληρο το ματς οι Αμερικάνοι, καθώς ο Γουεά αποβλήθηκε στο 10’. Δύο λεπτά νωρίτερα είχε ακυρωθεί τέρμα του Παναμά με τον ΜακΚένι, καθώς διαπιστώθηκε μέσω VAR ότι υπήρχε offside. Στο 22’ άνοιξε το σκορ ο Μπαλόγκουν για την οικοδέσποινα ομάδα, αλλά ο Μπλάκμαν ισοφάρισε τέσσερα λεπτά μετά και ο Φαχάρδο υπέγραψε την ολική ανατροπή στο 83’ και το «τρίποντο» των τυπικά γηπεδούχων.

Πηγή: sport-fm.gr