Προηγήθηκε, ισοφαρίστηκε και τώρα... ΓΣΠ

Στην καλύτερη του φετινή εκτός έδρας εμφάνιση, ο ΑΠΟΕΛ δεν μπόρεσε να πάρει το διπλό και να μετατραπεί σε φαβορι εν όψει του επαναληπτικού στο ΓΣΠ. Οι γαλαζοκίτρινοι προηγήθηκαν 2-0, όμως, δεν άντεξαν στην πίεση της Χάποελ Μπερ Σεβά που ισοφάρισαν σε 2-2 και άφησαν ορθάνοιχτη την πρόκριση στα πλέι οφ του Γιουρόπα Λιγκ.

Οι γαλαζοκίτρινοι με το πέναλτι του Μοράις και το εξαιρετικό ψαλιδάκι του Ντελατόρε άγγιξαν το πρώτο τους διπλό, εντούτοις οι Ισραηλινοί αντέδρασαν και έφεραν το παιχνίδι στα ίσα με τέρματα των Όγκου και Νουακαέμε. Με 10 ποδοσφαιριστές τέλειωσαν τον αγώνα οι πρωταθλητές λόγω αποβολής του Ντελατόρε στο 78ο λεπτό.

Πολύ καλός, καλύτερος από όλες τις προηγούμενες φορές (με βάση και τη δυναμικότητα του αντιπάλου), παρατάχθηκε ο ΑΠΟΕΛ στο πρώτο ημίχρονο. Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν σωστά στημένοι στον αγωνιστικό χώρο, είχαν συνοχή, συγκέντρωση, αποτελεσματικότητα και πολύ καλή άμυνα. Πίεζαν ψηλά και δεν επέτρεπαν στους γηπεδούχους να κάνουν το παιχνίδι τους και να απειλήσουν τον Βάτερμαν.

Στο 11ο λεπτό ο Τάμαρι έκανε ωραία επέλαση από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε. Ο Ρώσος διαιτητής χωρίς δεύτερη σκέψη έδειξε την άσπρη βούλα, ο Μοράις εκτέλεσε και έγραψε το 1-0.

Ο ΑΠΟΕΛ με καλή ψυχολογία έγινε ακόμα καλύτερος και είχε όλα τα στοιχεία που προαναφέραμε. Δεν ήταν επιθετικός, όμως, κρατούσε και κυκλοφορούσε την μπάλα. Η Μπερ Σεβά ήταν εκτός… γηπέδου και στο 28ο λεπτό ήρθε το 2-0, με γκολάρα του Ντελατόρε. Ο Βραζιλιάνος υποδέχθηκε την μπάλα με πλάτη στο τέρμα, τη σήκωσε με το γόνατο και με ανάποδο ψαλιδάκι νίκησε τον Γκόρες.

Οι γηπεδούχοι ήταν πλέον με την πλάτη στον τοίχο και έπρεπε να επιτεθούν. Πράγμα που έκαναν. Στο 30ο λεπτό ο Βάτερμαν είπε «όχι» σε κοντινή προβολή, όμως, στο 42’ πέτυχαν το σκοπό τους. Να σκοράρουν πριν το ημίχρονο, με κοντινή προβολή του Όγκου, ενώ είχε προηγηθεί λανθασμένη εκτίμηση από τον Σάλαϊ.

Το ημίχρονο τέλειωσε με ακόμα μια καλή ευκαιρία των γηπεδούχων, όμως, η κοντινή κεφαλιά πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Η επανάληψη ξεκίνησε με μια απρόσμενη καλή ευκαιρία για τη Μπερ Σεβά. Η φάση ήταν… ελεγχόμενη, αλλά η μπάλα έφυγε από τον Βάτερμαν και σταμάτησε για καλή του τύχη στο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν άλλη επιλογή από το να επιτεθούν. Αυτό, όμως, σήμαινε και κενά στην άμυνα. Ο ΑΠΟΕΛ δημιούργησε τρεις προϋποθέσεις και δυο ευκαιρίες σε λίγα λεπτά, από το 52’ μέχρι το 55’, όμως, οι Τάμαρι, Ντελατόρε και Σάλαϊ δεν τις αξιοποίησαν.

Οι Ισραηλινοί συνέχισαν να πιέζουν και έχασαν μεγάλη ευκαιρία με τον Ταχά, με τον Βάτερμαν να διώχνει σωτήρια την κοντινή προβολή του αντιπάλου.

Λίγα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 70ο λεπτό, η Μπερ Σεβά έφερε τον αγώνα στα ίσα. Ο Μπιτόν έβγαλε συστημένη μπαλιά στον Νουακαέμε, ο οποίος ανενόχλητος έστειλε με κοντινό σουτ την μπάλα στα δίχτυα.

Το σκηνικό δεν διαφοροποιήθηκε, όμως, καλές ευκαιρίες δεν καταγράφηκαν. Οι Ισραηλινοί ήταν καλύτεροι, γυρόφερναν την μπάλα στην περιοχή του Βάτερμαν, όμως, δεν είχαν στόχο.

Δεν έφτανε η εξέλιξη με την ανατροπή του σκηνικού, ήρθε και η αποβολή του Ντελατόρε στο 78ο λεπτό για να αφήσει την ομάδα του με 10 παίχτες και χωρίς επιθετικό στον επαναληπτικό του ΓΣΠ.

Το αριθμητικό πλεονέκτημα πήγαν να εκμεταλλευτούν, όπως αναμενόταν η Μπερ Σεβά και στο 82’ λίγο έλειψε να ανατρέψει το σκορ, όμως, η κεφαλιά του Νουακαέμε πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

Ο χρόνος περνούσε, η Μπερ Σεβά πίεζε, αλλά δεν μπορούσε να σκοράρει για 3η φορά, αν και θα μπορούσε μετά από κοντινή κεφαλιά που πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι του Βάτερμαν.

Το τριπλό σφύριγμα του Ρώσου διαιτητή βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες 2-2 και την πρόκριση ορθάνοιχτη.