Με δεύτερη νίκη στον 3ο προκριματικό του Γιουρόπα ο Απόλλωνας

Ο Απόλλωνας με δεύτερη νίκη αυτή τη φορά με 3-1 επί της Ζελέζνιτσαρ προκρίθηκε στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Πρωταγωνιστής ο αρχηγός Φώτης Παπουλής ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ.

Της είπε καλημέρα με γκολ
Με δυο αλλαγές στην ενδεκάδα σε σχέση τον πρώτο αγώνα άρχισε το παιχνίδι η ομάδα του Απόλλωνα. Φανέλα βασικού πήραν οι Σκέμπρι και Βασιλείου με τον Απόλλωνα στην πρώτη του ευκαιρία να ανοίγει και το σκορ. Μόλις στο 2ο λεπτό λοιπόν έγινε το λάθος στην μεσαία γραμμή από τους ποδοσφαιριστές της Ζελέζνιτσαρ κάτι το οποίο εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο ο Παπουλής ο οποίος πήρε την μπάλα από το κέντρο του γηπέδου και πέρασε τον προσωπικό του αντίπαλο μπήκε στην περιοχή και με πλασέ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Αυγουστή. Το γκολ έφερε άλλο αέρα για την ομάδα της Λεμεσού η οποία προσπάθησε στην συνέχεια να πετύχει και δεύτερο γκολ για να κλειδώσει την υπόθεση πρόκριση.

Δείτε το Live του αγώνα ΕΔΩ.

Διπλή χαμένη ευκαιρία
Στο 14ο λεπτό ο Απόλλωνας βρέθηκε μια ανάσα από το 2-0 ωστόσο έχασαν μεγάλη ευκαιρία Σκέμπρι αρχικά ο οποίος δεν βρήκε την μπάλα και στην συνέχεια ο Παπουλής έκανε το πλασέ με τον τερματοφύλακα να διώχνει με τα πόδια και να στερεί στην ομάδα της Λεμεσού και δεύτερο τέρμα.

ΔΟΚΑΡΙ με Ζοάο Πέδρο
Στο 17ο λεπτό ο τύχη δεν ήταν με το μέρος του Απόλλωνα. Ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε το φαουλ από πλάγια θέση με την μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι του τερματοφύλακα.

Στο παιχνίδι της πρόκρισης η Ζελέζνιτσαρ
Στην πρώτης της ουσιαστική ευκαιρία η αντίπαλος του Απόλλωνα βρήκε τον τρόπο να σκοράρει. Στο 43ο λεπτό ο Τζούρτζουριτς εκτέλεσε το κόρνερ και ο Ζεκ από πολύ κοντά ισοφάρισε σε 1-1 βάζοντας την Ζελέζνιτσαρ και πάλι στο παιχνίδι.

Προβάδισμα από τον άσπρη βούλα
Με δυο αλλαγές άρχισε το β’ μέρος ο Απόλλωνας. Πέρασαν στον αγωνιστικό χώρο οι Περεϊρα και Ζελέγια και έμειναν στα αποδυτήρια οι Σκέμπρι και Μάγκλιτσα. Μάλιστα ο Περεϊρα στο 55ο λεπτό κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του στην περιοχή με τον Παπουλή να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα της Λεμεσού στο 57ο λεπτό.

Μεγάλες ευκαιρίες με Γιούστε
Ο Απόλλωνας μετά το προβάδισμα του με τον Παπουλή ανάλαβε πλήρως τα ηνία του αγώνα. Μάλιστα μέσα σε 4’ λεπτά η ομάδα της Λεμεσού έχασε δυο μεγάλες ευκαιρίες με τον Γιούτσε. Στο 62ο λεπτό ο αμυντικός του Απόλλωνα έκανε το σουτ με την μπάλα να κοντράρει και να καταλήγει σε κόρνερ και στο 66ο λεπτό έκανε και πάλι το σουτ με τον Κοσιέφκσι να λέει και πάλι όχι.

Χατ-τρικ του Παπουλή
Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Απόλλωνας πέτυχε και τρίτο γκολ και πάλι με τον Παπουλή. Ο αρχηγός του Απόλλωνα μπήκε στην μικρή περιοχή και με πλασέ πέτυχε το 3-1 για την ομάδα της Λεμεσού πετυχαίνοντας χατ-τρικ.
Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι και με δεύτερη νίκη η ομάδα του Απόλλωνα πέρασε στον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.