Πάλεψε, έχασε και πάει για την υπέρβαση στο Άμστερνταμ ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 1-0 από τον Άγιαξ στο πρώτο παιχνίδι του 3ου προκριματικού γύρου του Europa League. Ο Μπέρχαουζ έδωσε προβάδισμα στους Ολλανδούς στο 28ο λεπτό, με το τριφύλλι να ψάχνει την ανατροπή στην Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα στις 15 Αυγούστου (21:15).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε, αλλά θα χρειαστεί μία μεγάλη ανατροπή στο Άμστερνταμ για να προκριθεί στα playoffs του Europa League. Οι πράσινοι ηττήθηκαν 1-0 από τον Άγιαξ, ο οποίος έφυγε από το ΟΑΚΑ, έχοντας το προβάδισμα στο πρώτο ματς του 3ου προκριματικού.

Ο Άγιαξ μπήκε πιο δυνατά στον παιχνίδι και κατάφερε να βρει το γκολ στο 28ο λεπτό με τον Στίβεν Μπέρχαουζ, έπειτα από ωραία κυκλοφορία. Οι πράσινοι βελτιώθηκαν στη συνέχεια, είχαν δοκάρι στο 44' με τον Μπακασέτα, ωστόσο το γκολ της ισοφάρισης δεν ήρθε, παρά την μεγάλη προσπάθεια.

H ρεβάνς είναι προγραμματισμένη την Πέμπτη στις 15 Αυγούστου και ώρα 21:15 στην Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα. Θυμίζουμε πως εάν ο Παναθηναϊκός κάνει την ανατροπή, τότε θα αντιμετωπίσει τον ηττημένο του ζευγαριού, Γιαγκελόνια - Μπόντο Γκλιμτ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΌΣ: Ντραγκόβσκι, Κώτσιρας (63' Μπάλντοκ), Ίνγκασον, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Τσέριν (76' Μακσίμοβιτς), Αράο, Μαντσίνι (63' Τετέ), Μπακασέτας, Τζούρισιτς (87' Λημνιός), Γερεμέγεφ (83' Ιωαννίδης)

ΑΓΙΑΞ: Πάσβεερ, Ρένς, Σούταλο, Μπάας, Χάτο, Φιτζ-Τζιμ (67' ντεν Μπούμεν), Χέντερσον, Τέιλορ (82' Μπρόμπεϊ), Μπέρχαους (57' Γκάαεϊ), Άκπομ (67' Τραορέ), Μπόρχες (57' Γκοντς)