Ομόνοια - Ζίρα 6-0: Όνειρο και πράσινη μαγεία!

Βραδιά μαγεμένη, βραδιά ιστορική.

Η Ομόνοια έφτασε σε μια τεράστιας σε έκταση νίκη με 6-0 επί της Ζίρα για τον πρώτο αγώνα των πλέι οφ του Κόνφερενς Λιγκ. Οι πράσινοι έστησαν πάρτι. Έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και έκαναν μια... χαψιά τους Αζέρους.

Δύο γκολ ο Στεπίνσκι, δύο ο Σεμέδο και από ένα οι Χαμάς και Εβάντρο. Η... τυπική ρεβάνς με τους Αζέρους, είναι ορισμένη για τις 29 του Αυγούστου, αλλά αυτό λίγη σημασία έχει, καθώς η Ομόνοια ήταν απολαυστική γράφοντας το ένα ρεκόρ μετά το άλλο.

Αυτή η ευρωπαϊκή βραδιά, σημειώνεται ως η μεγαλύτερή της ευρωπαϊκή επικράτηση από τον καιρό ίδρυσής της καθώς ξεπέρασε το 6-1 που πέτυχε το μακρινό 1979 απέναντι στην Ρεντ Μπόιζ Ντιφερνάνζ. Παράλληλα, είναι η πρώτη φορά που οι πράσινοι φτάνουν σε ένα τέτοιο σερί νικών στην Ευρώπη – πέντε στο σύνολό τους.

Το ματς:

Η Ομόνοια μπήκε αποφασισμένη για να γίνει αφεντικό. Απείλησε με τον Στεπίνσκι στο 9’, όπου η κεφαλιά του πέρασε άουτ. Τέσσερα λεπτά μετά με ένα ασύλληπτο σε εκτέλεση φάουλ, ο Χαμάς άνοιξε το σκορ. Η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι, μετά στο έδαφος αλλά... μέσα από τη γραμμή και με υπόδειξη του VAR το 1-0 ήταν γεγονός.

Η Ομόνοια συνέχισε σε ψηλό τέμπο. Στο 30’ ο Σεμέδο αστόχησε σε τετ α τετ. Ένα λεπτό μετά κέρδισε πέναλτι ο Εράκοβιτς από τον κίπερ Σίλβα που τον τράβηξε και αφού ο διαιτητής το είδε στο on-field. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σεμέδο που αστόχησε. Επαναλήφθηκε όμως η εκτέλεση, καθώς ο Ρουάν που είχε εμπλοκή μετά την απόκρουση του Σίλβα, μπήκε νωρίτερα στην περιοχή.

Η ομάδα του Νταμπράουσκας δεν κατέβασε ταχύτητα και χτύπησε στο 45+1’ όταν ο Εβάντρο από τα αριστερά έκανε το συρτό γύρισμα με τον Στεπίνσκι να σκοράρει με προβολή.

Το πόδι... στο γκάζι και με την έναρξη του β’ ημιχρόνου με τους Αζέρους να μην καταλαβαίνουν τι έχει συμβεί. Ο Πολωνός φορ της Ομόνοιας στο 54’ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τη μπάλα να απομκαρύνεται προ της γραμμής. Μέσα στο ίδιο λεπτό πήρε πάσα πάρε βάλε από τον Σίμιτς και με πλασέ έγραψε το 4-0.

Ο Νταμπράουσκας στον πάγκο, ήρεμος, ο κόσμος να στήνει πάρτι και οι παίκτες να ακολουθούν. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο Εβάντρο έβαλε κι αυτός το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ και δέκα λεπτά μετά ο Ατζίλι έδωσε ασίστ στον Σεμέδο για το δεύτερό του προσωπικό και το 6-0 των πρασίνων που ήταν και το τελικό.

Η ρεβάνς στο Αζερμπαϊτζάν είναι καθαρά τυπικής διαδικασίας. Η Ομόνοια σμπαράλιασε την Ζίρα και «κλείνει» το μάτι στο League Phase του Conference League.

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Ντιουνκού, Κουλιμπαλί, Παναγιώτου, Χαμάς, Εράκοβιτς, Μάριτς (73’ Χαραλάμπους), Εβάντρο (63’ Ατζίλι), Σίμιτς (74’ Κούσουλος), Στεπίνσκι, Σεμέδο (82' Αλιούμ)

Ζίρα: Σίλβα, Αλίγεφ, Μουτσίνζι, Ρουάν, Χατζίγεφ (46’ Νουρίγεφ), Κούλιεφ (58’ Ιμπραΐμ), Ζεμπλί, Ακμετζάτζε (46’ Μαρτίνς), Ισάγεφ (46’ Μπαϊράμοφ), Ούτζικ, Βολκόβ (75’ Άντσκα)

Ομόνοια – Ζίρα 6-0 (22.08)
Σκόρερ: Χαμάς (13’), Σεμέδο (34’ πεν., 70’), Στεπίνσκι (45+1’, 54’), Εβάντρο (60’)
Διαιτητής: Γιούρι Φίσερ (Εσθονία)
Κίτρινες: Κουλίεφ, Σίλβα, Ρουάν, Ζέμπλι