Ομόνοια – Φέχερβαρ 1-0: Πειστική Ομόνοια, έβαλε βάσεις πρόκρισης!

Με γκολ του Στεπίνσκι στο 60ο λεπτό η Ομόνοια επικράτησε με 1-0 της Φέχερβαρ στο πλαίσιο του γ’ προκριματικού γύρου του Conference League και πήρε (ελαφρύ) προβάδισμα πρόκρισης ενόψει του επαναληπτικού που θα γίνει στην Ουγγαρία σε 6 μέρες από σήμερα (14 Αυγούστου).

Καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η ομάδα της Λευκωσίας, η οποία δεδομένα αν εκμεταλλευόταν με καλύτερο τρόπο τις ευκαιρίες που της παρουσιάστηκαν θα έπαιρνε ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα πρόκρισης.

Τραυματίας αποχώρησε ο Ντιουνκού με τον Λανγκ να παίρνει την θέση του ενώ επίσημο ντεμπούτο πραγματοποίησε ο Ατζίλι.

ΕΙΚΟΝΑ ΑΓΩΝΑ:

Με διάθεση και αποφασιστικότητα να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και να πάρει κεφάλι στο σκορ εισήλθε στο γήπεδο η Ομόνοια και λίγο έλειψε να το πετύχει.

Μόλις στο 3ο λεπτό ο Παναγιώτου έχασε την πρώτη καλή στιγμή όταν δεν βρήκε την μπάλα όπως θα ήθελε έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, με τον Στεπίνσκι να χάνει ακόμα μεγαλύτερη ευκαιρία στο 9ο λεπτό, με τον Toth να σώζει με τα πόδια την κοντινή προβολή του Πολωνού.

Η πίεση των «πρασίνων» συνεχίστηκε για ακόμα μερικά λεπτά, με την Φέχερβαρ μετά και το πρώτο δεκαπεντάλεπτο να βρίσκει τα πατήματα της και να χάνει τη δική της καλή ευκαιρία στο 17ο λεπτό. Για ένα περίπου 10λεπτο έλεγξε λίγο τον ρυθμό του αγώνα έχοντας τη κατοχή της μπάλας αλλά χωρίς να γίνει ιδιαίτερα επικίνδυνη.

Στην πορεία και μετά το cooling break ο Νταμπράουσκας άδραξε την ευκαιρία να δώσει μερικές οδηγίες στους ποδοσφαιριστές του, με αποτέλεσμα η Ομόνοια να αναλάβει και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Μάλιστα στο 33ο λεπτό είχε τεράστια ευκαιρία και πάλι για να ανοίξει το σκορ, με τον Στεπίνσκι να πιάνει την κεφαλιά στην κίνηση αλλά αυτή να μην του κάνει το χατίρι και να περνάει λίγο έξω.

Έξι λεπτά αργότερα και πάλι ο Στεπίνσκι δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, με την κεφαλιά του να σταματά στο δοκάρι. Η μπαλιά στη συγκεκριμένη περίπτωση έγινε από τα δεξιά και τον Ντιουνκού.

Παρόμοια στιγμή είχε ο Στεπίνσκι και στο 44’, με τον Πολωνό να μην βάζει σωστά το κεφάλι του και να στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία.

Τις 8 τελικές προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο ήρθε να ολοκληρώσει ο Σεμέδο με σουτ μέσα στην περιοχή, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια στο 0-0 σε ένα αγώνα που δεδομένα η Ομόνοια θα μπορούσε και θα έπρεπε να πετύχει τουλάχιστον ένα τέρμα.

Με καλύτερη διάθεση μπήκαν οι φιλοξενούμενοι στο β’ μέρος και βρήκαν δύο τελικές προσπάθειες, καμία από τις δύο όμως εντός εστίας.

Αντιθέτως ήταν η Ομόνοια αυτή που και πάλι βρήκε τεράστια ευκαιρία για το 1-0, με τον Toth να γίνεται πραγματικά ο «ήρωας» της ομάδας του αφού με διαδοχικές επεμβάσεις σε σουτ των Σίμιτς και Σεμέδο δεν άφησε την εστία του να παραβιαστεί.

Μετά από μια ώρα παιχνιδιού ήρθε τελικά η δικαίωση τόσο για την Ομόνοια όσο και για τον ίδιο τον Στεπίνσκι, ο οποίος με ωραίο γυριστό μέσα στην περιοχή έστειλε την μπάλα να αναπαυθεί στα δίχτυα του Toth για το 1-0!

Αυτό έδιωξε το άγχος από τους ποδοσφαιριστές της Ομόνοιας, οι οποίοι προσπαθούσαν με πιο σίγουρες πάσες να βγουν μπροστά και να πετύχουν και ένα δεύτερο τέρμα.

Αντίδραση έδειξε και η ομάδα της Ουγγαρίας που βρήκε τις δικές της καλές στιγμές, με τον Φαμπιάνο ωστόσο όπως πάντα έτσι και σήμερα να δείχνει σταθερότητα και να σώζει τα σουτ των αντιπάλων.

Ο ρυθμός προς τα τελευταία στάδια του αγώνα έπεσε κάπως, με την Φέχερβαρ να το επιδιώκει από την πλευρά της και την Ομόνοια να το παλεύει για ένα δεύτερο τέρμα που θα της έδινε ακόμα μεγαλύτερο προβάδισμα ενόψει του επαναληπτικού.

Μάλιστα ο Νταμπράουσκας πέρασε στο παιχνίδι τους Ατζίλι και Κακουλλή σε μια προσπάθεια να έρθει ακόμη ένα γκολ, χωρίς ωστόσο να υπάρξει το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Το γκολ του Στεπίνσκι λοιπόν στο 60ο λεπτό ήταν και αυτό που διαμόρφωσε το τελικό σκορ, με την Ομόνοια να πηγαίνει με προβάδισμα πρόκρισης στον επαναληπτικό.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΟΜΟΝΟΙΑ: Φαμπιανό, Χαμάς, Κουλιμπαλί, Ν. Παναγιώτου, Ντιουνκού (Λανγκ 81’), Μάριτς, Εβάντρο (Χάμπος 71’), Εράκοβιτς (Κούσουλος 88’), Σίμιτς (Ατζίλι 88’), Σεμέδο, Στεπίνσκι (Κακουλλής 81’).

ΦΕΧΕΡΒΑΡ: Toth, Melnyk, Serafimov, Larsen, Spandler (Milicevic 46’), Katona (Holender 66’), Csongvai, Bedi (Huszti 61’), Kovacs (Peto 46’), Christensen, Gradisar (Babos 76’).

ΣΚΟΡΕΡ: Στεπίνσκι 60’

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Εράκοβιτς 51’ / Melnyk 28’, Huszti 64’, Katona 65’