Πάφος FC – Ζαλγκίρις 3-0: Ιστορική νίκη-πρόκριση με τριάρα και φοβερή εμφάνιση!

Με επιβλητική εμφάνιση και κυρίαρχο ποδόσφαιρο η Πάφος FC επικράτησε με 3-0 της Ζαλγκίρις στην παράταση και πήρε την ιστορική πρόκριση στην επόμενη φάση (Γ' προκριματικό) του Conference League με συνολικό σκορ 4-2.

Ο Τάνκοβιτς άνοιξέ το σκορ στο 21ο λεπτό, με τον Άντερσον με ανάποδο ψαλιδάκι στο 101' να κάνει το 2-0. Ο Ντράγκομιρ στο 118' ήρθε με κεφαλιά να σφραγίσει την πρόκριση κάτω από έντονους πανηγυρισμούς.

Αντίπαλος της στην επόμενη φάση θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Podgorica - FC CSKA 1948 Sofia.

Εικόνα αγώνα:

Με όρεξη, διάθεση και αποφασιστικότητα για να σκοράρει από νωρίς μπήκε στο γήπεδο η Πάφος FC, οποία πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε δύο μεγάλες ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ.

Η πρώτη μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάνκοβιτς την οποία έσωσε εντυπωσιακά ο Τορντάι και στη συνέχεια ένα δυνατό σουτ του Ντράγκομιρ που και πάλι έδιωξε εντυπωσιακά ο τερματοφύλακας της Ζαλγκίρις.

Οι δύο αυτές στιγμές ήταν και η προειδοποιητική βολή της Παφιακής ομάδας, της οποίας η υπεροχή της καρποφόρησε στο 21ο λεπτό, με τον Ζάζα να δίνει πάσα στον Ζάιρο, τον Βραζιλιάνο να κρατάει μπάλα όσο έπρεπε και την κατάλληλη στιγμή να τη δίνει στον επερχόμενο Τάνκοβιτς ο οποίος με δυνατό σουτ άνοιξε το σκορ κάτω από έξαλλους πανηγυρισμούς.

Στο 35ο λεπτό η κόκκινη κάρτα του Ζάχαρι ήρθε να αλλάξει κάπως τις ισορροπίες, με την Πάφο FC τρία λεπτά αργότερα να βρίσκει και δεύτερο δοκάρι και την ευκαιρία για το 2-0. Αυτή υπήρξε και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο ημίχρονο.

Με τον ίδιο τρόπο εισήλθε στο β’ ημίχρονο η Παφιακή ομάδα, με τον Ζάιρο να χάνει τεράστια ευκαιρία στο 48ο λεπτό όταν βρέθηκε μόνος και αμαρκάριστος απέναντι από τον Τόρνται αλλά δεν μπόρεσε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Στο 58ο λεπτό λίγο έλειψε ένα ξαφνικό σουτ του Βερμπίγκας να φέρει το παιχνίδι στα ίσα, αλλά για καλή τύχη του Ίβουσιτς που ήταν εκτός εστίας, σταμάτησε στο δοκάρι του.

Ο Τάνκοβιτς απάντησε στη συγκεκριμένη ευκαιρία με δυνατό βολέ μέσα στην περιοχή, με τον Τορντάι να σώζει και πάλι εντυπωσιακά κρατώντας την ομάδα στο παιχνίδι του.

Στην πορεία ο ρυθμό κάπως έπεσε με τους παίκτες της Ζαλγκίρις να συντηρούν αυτό το γεγονός, κάνοντας τα πάντα για να οδηγηθεί το παιχνίδι στην παράταση. Από πλευράς Πάφου έγινε μεγάλη προσπάθεια για ένα δεύτερο τέρμα χωρίς όμως αποτέλεσμα και έτσι οι δύο ομάδες με συνολικό σκορ 2-2 οδηγήθηκαν σε ημίωρη παράταση.

Η υπεροχή της Παφιακής ομάδας δεν σταμάτησε ούτε στην παράταση με τον Άντερσον να προειδοποιεί αρχικά στο 91ο λεπτό και τον Ζάιρο 7 λεπτά αργότερα να χάνει φοβερή ευκαιρία.

Στο 101’ όμως είχαμε την στιγμή του αγώνα. Ο Λούκασεν έκανε μια πάσα στην περιοχή η οποία στην πορεία της πήρε ύψος, ο Άντερσον δεν έχασε την ευκαιρία να δοκιμάσει κάτι φιλόδοξο, με το ανάποδο ψαλιδάκι του να καταλήγει με δύναμη στην εστία του Τορντάι για το 2-0!

Στην πορεία το παιχνίδι άνοιξε με την ομάδα της Λιθουανίας να ρισκάρει και την Πάφο FC να εκμεταλλεύεται τους κενούς χώρους.

Σε μια από αυτές τις φάσεις στο 118' ο Μ. Ηλία εκμεταλλεύτηκε τον χώρο που βρήκε μπροστά του, γύρισε στον Ντράγκομιρ, με τον Ρουμάνο μέσο με κεφαλιά να διαμορφώνει το τελικό 3-0!

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΠΑΦΟΣ FC: Ίβουσιτς, Λούκασεν, Ναμ (Πελάτζιο 62’), Γκολντάρ, Μελούσο (Πηλέας 96’), Μπρούνο, Πέπε (Βαλακάρι 71’), Ντράγκομιρ, Τάνκοβιτς, Ζάζα (Άντερσον 62’), Ζάιρο (Μ. Ηλία 114')

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Τορντάι, Μουτάχι, Ζάχαρι, Κεντίς, Μποπέσου, Βερμπίκας, Ματουλεβίτσιους (Μιχαϊλοβιτς 114'), Καρασίμα (Σέτκους 114'), Γκολουμπίκας (Φοφανα 96’), Αντάλ (Χότζιτς 90’), Πέτκοβιτς (Μαζούρ 39’)

ΣΚΟΡΕΡ: Τάνκοβιτς 21’, Άντερσεν 101’, Ντράγκομιρ 118'

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Μουτάχι 62’, Κεντίς 105’

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: Ζάχαρι 35’