ΑΕΚ - Πάκσι 0-2: Κάκιστη και αποκλεισμένη!

Η ΑΕΚ γνώρισε δεύτερη ήττα από την Πάκσι, αυτή τη φορά με 0-2 στον επαναληπτικό του β’ προκριματικού του Κόνφερενς Λιγκ στην Αρένα. Ως αποτέλεσμα οι κιτρινοπράσινοι έμειναν από νωρίς εκτός Ευρώπης, με το βαρύ συνολικό σκορ 0-5.

Η ομάδα της Λάρνακας πλήρωσε ξανά τα λάθη στην άμυνα τα οποία επέτρεψαν στην Πάκσι να πετύχει εύκολα γκολ. Αν και τα δεδομένα ήταν ήδη εις βάρος της, αναμενόταν καλύτερη και πιο βελτιωμένη εικόνα από την ομάδα του Χουάν Φεράντο, ειδικά από τη στιγμή που η Ουγγρική ομάδα δεν αποτελούσε φόβητρο.

Το ματς:

Η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση να πιέσει ειδικά στα πρώτα δέκα λεπτά. Στο 7’ είχε και την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα με τον Γκάμα να μην κάνει καλό τελείωμα και να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 15ο λεπτό οι Λαρνακείς είχαν νέα καλή στιγμή, όταν μετά από σέντρα του Φαράζ ο Καμπρέρα δοκίμασε το πλασέ με τον Ζάπανος να μπλοκάρει.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν σειρά της Πάκσι να απειλήσει, με τον Τοθ να βρίσκεται μόνος στην περιοχή, ωστόσο το τελείωμά του δεν ήταν καλό και κατέληξε έξω, αν και θα μπορούσε να είχε κάνει τη ζημιά εάν ήταν πιο εύστοχος.

Στο 19’ οι Ούγγροι άνοιξαν το σκορ μέσα από μια στημένη φάση. Ο Χάραζτι με απευθείας εκτέλεση φάουλ από αρκετά πλάγια και δύσκολη θέση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, έπειτα και από κακή εκτίμηση του Αλομέροβιτς.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι αν και κρατούσαν μπάλα και παρέμεναν κοντά στην αντίπαλη περιοχή, δεν μπορούσαν να γίνουν αποτελεσματικοί στην τελική προσπάθεια.

Στο 34’ υπήρξαν φωνές από πλευράς ΑΕΚ για πέναλτι πάνω στον Καμπρέρα, με τον διαιτητή ωστόσο να δείχνει να συνεχιστεί το παιχνίδι (δεν υπήρχε VAR για έλεγχο της φάσης).

Στο 42’ οι φιλοξενούμενοι διπλασίασαν τα τέρματά τους. Μετά από μια βαθιά μπαλιά ο Παπ έγινε κάτοχος της μπάλας και έφυγε μόνος του στην επίθεση, πάτησε περιοχή, ντρίμπλαρε τον Εκπολό που άργησε να επιστρέψει και με ένα πλασέ έγραψε το 0-2, προβάδισμα με το οποίο η Ουγγρική ομάδα πήγε στα αποδυτήρια.

Όπως και στο πρώτο μέρος, έτσι και στο ξεκίνημα του β’ μέρους η ΑΕΚ μπήκε με διάθεση να απειλήσει.

Στο 52’ το σουτ του Μπρούνο Γκάμα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Ζάπανος. Έκτοτε η ΑΕΚ δεν κατάφερε να γίνει απειλητική, ενώ στη συνέχεια ήταν φανερό ότι και οι δύο ομάδες είχαν συμβιβαστεί με το αποτέλεσμα, με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά όσο ο αγώνας πλησίαζε προς τα τελικά στάδια.

ΣΚΟΡΕΡ: 17’ Χάραζτι, 42’ Παπ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Γκαρσία 35’ / Όσβαθ 37’

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: -

ΑΕΚ: Αλομέροβιτς, Σάντσες (46’ Μιλίσεβιτς), Εκπολό, Ρομπέρζ, Γκαρσία, Ρόντεν (59’ Ναούμ), Σουάρεθ, Ντίμερς, Φαράζ (67’ Σάντος), Γκάμα (77’ Δημητρίου), Καμπρέρα (59’ Σολ).

Στον πάγκο:Τούμπας, Παρασκευάς, Σολ, Μιλίτσεβιτς, Σάντος, Δημητρίου, Ενρίκες, Ναούμ, Ανδρέου, Καψής, Πετούσης, Βασιλείου.

Πάκσι: Σαπάνος, Σάμπο, Λενσέρ, Βας, Οτβός, Οσβάθ (82’ Κόβατς), Παπ (73’ Μπάλοχ), Βέκσεϊ, Βίντεκερ (82’ Σίλιε), Χαράστι (60’ Szabó), Τοθ (60’ Μπόντε).

Στον πάγκο: Simon, Borsos, Skribek, Balogh, Böde, Silye, Zimonyi, Kocsis, Kovács, Mezei, Szabó, Gévay.