Αυτόν «μιμήθηκε» ο Κουλιμπάλι!

Η νικηφόρα πρεμιέρα τόσο της Ομόνοιας στη σεζόν όσο και του Βάλντας Νταμπράουσκας στον πάγκο του «τριφυλλιού» έφερε την υπογραφή του.

Με μια κεφαλιά (41’) και ένα σουτ (77’) ο Σένου Κουλιμπάλι άνοιξε διάπλατα το δρόμο για το 3-1 των «πρασίνων» επί της Τορπέντο Κουτάισι, στο πρώτο παιχνίδι για τον β’ προκριματικό γύρο του Κόνφερενς Λιγκ.

Ο 30χρονος στόπερ από το Μάλι πιστώθηκε δύο τέρματα στην ίδια αναμέτρηση για πρώτη φορά στην καριέρα του, στην οποία δεν υπάρχει σεζόν που να σκόραρε πάνω από δύο φορές!

Υπενθυμίζεται πως ο υψηλόσωμος (1,93μ.) άσος είχε πιστωθεί ένα γκολ και μια ασίστ στα προκριματικά του Κόνφερενς Λιγκ της περασμένης περιόδου, ωστόσο στις εγχώριες διοργανώσεις δεν κατέγραψε ούτε.. μισή συμμετοχή σε τέρμα της ομάδας του.

Με τα τέρματά του κόντρα στην Τορπέντο ο Κουλιμπάλι έγινε ο πρώτος αμυντικός της Ομόνοιας που σκοράρει εις διπλούν σε ευρωπαϊκό παιχνίδι μετά από 34 χρόνια!

Το ημερολόγιο έγραφε 2 Οκτωβρίου 1990, όταν στο δεύτερο παιχνίδι για τον α’ γύρο του Κυπέλλου UEFA η Ομόνοια υποδέχτηκε στο «Μακάρειο» τη Σλάβια Σόφιας.

Μετά το πέρας του 9λεπτου οι «πράσινοι» είχαν ισοφαρίσει την ήττα τους στο πρώτο παιχνίδι (2-1) και η πρόκριση κρίθηκε στην παράταση, στην οποία μεγάλος πρωταγωνιστής αναδείχθηκε ο Γιάννος Καλοθέου σκοράροντας το 3-1 (109’) και το τελικό 4-2 (118’)!

Υπενθυμίζεται πως ο Κύπριος παλαίμαχος άσος είχε αρχίσει την καριέρα του ως μεσοεπιθετικός, αλλά το 1986 ο Ιόντσο Άρσοφ τον καθιέρωσε ως δεξιό μπακ.