Ο Ολυμπιακός νίκησε, αλλά δεν τελείωσε την πρόκριση!

Ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα πρόκρισης, αν και θα μπορούσε το βήμα του προς τα ημιτελικά να είναι ακόμη πιο σταθερό καθότι «έχασε» το μεγάλο προβάδισμα που πήρε στο παιχνίδι. Οι ερυθρόλευκοι επικράτησαν 3-2 της Φενέρμπαχτσε στην πρώτη μεταξύ τους αναμέτρηση στα προημιτελικά του Conference League. Η ρεβάνς σε μια βδομάδα στην Πόλη.

Ο Φορτούνης με σουτάρα εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 8', ενώ στο 32' ήταν σειρά του Γιόβετιτς να σκοράρει. Ξανά ο Φορτούνης πρωταγωνιστής με την εξαιρετική του μεταβίβαση.

Στο 57ο λεπτό ο Τσικίνιο έδωσε ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα για τους ερυθρόλευκους. Ο Τάντις στο 68ο λεπτό μείωσε με εκτέλεση πέναλτι, ενώ οι Τούρκοι μπήκαν για τα καλά στο... κόλπο με γκολ του Καχβετσί στο 74ο λεπτό.

Η εξέλιξη του αγώνα:

1' Έναρξη του αγώνα.

7' Σουτ του Τζέκο, απόκρουση του Τζολάκη.

8' ΓΚΟΟΟΛ 1-0: Ο Φορτούνης με συρτό σουτ εκτός περιοχής!

22' Παραμένει το 1-0 με την Φενέρ να πιέζει.

27' Κεφαλιά του Κάρμο, απόκρουση του Λιβάκοβιτς σε κόρνερ! Καλή φάση για τον Ολυμπιακό.

32' ΓΚΟΟΟΛ 2-0: Ο Γιόβετιτς μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά  ανενόχλητος και με δυνατό πλασέ στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Όλα τα λεφτά η ασίστ του Φορτούνη!

45+3' Εκτέλεσε φάουλ του Kαxβετσί, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Τζολάκη.

45+4' Σπουδαία απόκρουση του Τζολάκη σε σουτ του Κρούνιτς.

Ημίχρονο 2-0.

46' Έναρξη στο β' ημίχρονο.

51' Πλασέ του Ελ Κααμπί, αποκρούει ο κίπερ της Φενέρ σε κόρνερ.

57' ΓΚΟΟΟΛ 3-0: Ο Τσικίνιο με ωραίο διαγώνιο σουτ! Πανέμορφο τέρμα!

63' Φοβερός Τζολάκης, θα σταματήσει την προσπάθεια του Σιμάνσκι!

68' ΓΚΟΛ 3-1: Ο Τάντιτς μειώνει από την άσπρη βούλα. Το πέναλτι έκανε ο Ρέτσος.

74' ΓΚΟΛ 3-2: Ο Καχβετσί με πλασέ εντός περιοχής μειώνει κι άλλο στο σκορ.

84' Κεφαλιά του Σιμάνσκι υπό καλές προϋποθέσεις, δεν βρήκε στόχο ο άσος της Φενέρ.

Τέλος αγώνα. 3-2

Οι συνθέσεις:

Ολυμπιακός (Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ): Τζολάκης - Ροντινέι, Ρέτσος, Κάρμο, Ορτέγκα - Έσε, Τσικίνιο - Μασούρας, Γιόβετιτς, Φορτούνης - Ελ Κααμπί.

Στον πάγκο των Πειραιωτών: Πασχαλάκης, Παπαδούδης, Όρτα, Ιμπόρα, Ελ Αραμπί, Αλεξανδρόπουλος, Κίνι, Καρβάλιο, Ρίτσαρντς, Ντόη

Φενέρμπαχτσε (Ισμαίλ Καρτάλ): Λιβάκοβιτς – Οσάγι-Σάμουελ, Σογιουντσού, Μπεσάο, Ουστερβέλντε – Ζάιτς, Κρούνιτς, Σιμάνσκι – Καχβετσί, Τάντιτς, Τζέκο

Στον πάγκο των φιλοξενούμενων: Ντεμίρ, Εγριμπαγιάτ, Γικσέκ, Καντίογλου, Κεντ, Μπονούτσι, Μπατσουαγί, Φρεντ, Ντουρσούν, Καραγιαζί, Φεντάι, Ακτσιτσέκ