Ο Γούοτκινς «χτύπησε» στο 90' και έστειλε την Αγγλία στον τελικό!

Με τέρμα του Γούοτκινς στο 90ο λεπτό, η Αγγλία επικράτησε με 1-2 της Ολλανδίας στο «Signal Iduna Park» και έκλεισε θέση για τον μεγάλο τελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος στο Βερολίνο (14/07 - 22:00). Εκεί, θα αντιμετωπίσει την Ισπανία σε μια μάχη που αναμένεται με μεγάλο ενδιαφέρον.

Η Αγγλία βρέθηκε ξανά με την πλάτη στον τοίχο, όμως αντέδρασε και πάλι, «λυγίζοντας» με ανατροπή και γκολάρα του Γουότκινς στο 90' την Ολλανδία (2-1) για να κλείσει ραντεβού με την Ισπανία στον τελικό και να κρατήσει ζωντανό το όνειρο του «It's Coming Home».

Ολοζώντανο το όνειρο του «It's Coming Home» για την Αγγλία! Βήμα-βήμα τα Τρία Λιοντάρια τα κατάφεραν και εξασφάλισαν την παρουσία τους σε back to back τελικό EURO. Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ στην καλύτερη βραδιά της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, έμεινε ξανά (για τρίτο σερί ματς!) πίσω στο σκορ, όμως βρήκε τη δύναμη να αντιδράσει και... βρυχήθηκε με τον πιο εκκωφαντικό τρόπο. Χάρη στο πανέμορφο τέρμα του Γουότκινς στο 90' η Αγγλία επικράτησε με ανατροπή της αξιόμαχης Ολλανδίας (2-1) και έκλεισε ραντεβού με την Ισπανία στον μεγάλο τελικό του EURO 2024.

«Οβίδα» Σίμονς, απάντηση Κέιν και... δοκάρια
Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο άρχισε το ματς για τους Οράνιε. Μόλις στο 7ο λεπτό, ο Τσάβι Σίμονς έκλεψε την μπάλα από τον Ράις, την κουβάλησε και με απίθανη «οβίδα» εκτός περιοχής εκτέλεσε τον Πίκφορντ για το 1-0. Η Ολλανδία πάντως δεν πρόλαβε να... χαρεί το προβάδισμά της. Οι Άγγλοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και αντέδρασαν άμεσα. Στο 18' ο Κέιν κέρδισε το πέναλτι από το απρόσεκτο μαρκάρισμα του Ντάμφρις και ευστόχησε από την άσπρη βούλα για το 1-1. Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ γέμισε αυτοπεποίθηση μετά την ισοφάριση και πίεσε για την ανατροπή, όμως είδε τον Ντάμφρις στο 23' να σταματά σωτήρια το πλασέ του Φόντεν πάνω στη γραμμή, μετά τη φοβερή ενέργεια του Μέινου. Επτά λεπτά ο μπακ των Ολλανδών σημάδεψε το δοκάρι με κεφαλιά από κόρνερ και στο 32' ο Φόντεν τον... αντέγραψε, βλέποντας την τύχη να μην του χαμογελά στο απίθανο φαλτσαριστό πλασέ του εκτός περιοχής.

Ήρωας στο 90' ο Γουότκινς και στον τελικό η Αγγλία
Κι αν στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες χάρισαν απλόχερα θέαμα και η Αγγλία εμφανίστηκε πιο καλή από ποτέ στο τουρνουά, στο δεύτερο 45λεπτο αμφότερες έδειξαν να... μετανιώνουν για την προσέγγισή τους. Ο ρυθμός έπεσε, οι καλές στιγμές ελαχιστοποιήθηκαν και οι δύο αντίπαλοι αλληλοεξουδετερώθηκαν. Ο Φαν Ντάικ ήταν αυτός που έφτασε πιο κοντά στο γκολ, όμως στο 65' ο Πίκφορντ απέκρουσε την προβολή του μετά από εκτέλεση φάουλ του Σχάουτεν. Προς την εκπνοή του ματς πάντως, και η Αγγλία φλέρταρε με το γκολ της νίκης. Το τέρμα του Σάκα ωστόσο στο 80' ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ στον Γουόκερ, ενώ στο 88' ο Πάλμερ έκανε πολύ κακό τελείωμα από εξαιρετική θέση μέσα στην περιοχή. Το... χρυσό τέρμα πάντως «μύριζε» και εν τέλει ήρθε στο 90'. Ο Γουότκινς - που είχε περάσει αλλαγή στο ματς - πήρε την πάσα του Πάλμερ στην περιοχή, ρόλαρε πάνω στον Ντε Φράι και με διαγώνια σουτάρα έστειλε την εθνική του ομάδα στο Βερολίνο!

Η εξέλιξη του αγώνα:

- Αρχίζει ο αγώνας.
7' ΓΚΟΛ 1-0 η Ολλανδία. Προβάδισμα για τους «οράνιε» με απίθανη βολίδα του Σίμονς έξω από την περιοχή! Είχε προηγηθεί λάθος στην αγγλική άμυνα και κλέψιμο από τον σκόρερ.
13' Ωραία επέμβαση του Βερμπρούγκεν σε σουτ του Κέιν.
14' Νέα μεγάλη ευκαιρία η Αγγλία, ο Κέιν έκανε το σουτ η μπάλα άουτ, αν και ο Ντάμφρις έχει βρει το πόδι του Αγγλου. Πήγε στο ΟFR ο ρεφ του αγώνα και δίνει πέναλτι για την Αγγλία στο μαρκάρισμα του Ντάμφρις.
18' ΓΚΟΛ 1-1 ισοφαρίζει η Αγγλία. Ο Κέιν ήταν εύστοχος από το σημείο του πέναλτι.
23' Απίθανη χαμένη ευκαιρία για την Αγγλία, ο Φόντεν έκανε τα πάντα πλάσαρε και ο Ντάμφρις έδιωξε στη γραμμή.
30' Κεφαλιά από τον Ντάμφρις, η μπάλα χτυπά στο δοκάρι. Μεγάλη ευκαιρία για την Ολλανδία.
32' Ωραίο φαλτσαριστό σουτ από τον Φόντεν εκτός περιοχής, η μπάλα χτυπά στο δοκάρι και πάει έξω. Απαντά στις μεγάλες φάσεις η Αγγλία.
39' Άλλο ένα σουτ από τον Φόντεν εκτός περιοχής, πέφτει και μαζεύει ο κίπερ των Ολλανδών.
Τέλος ημιχρόνου.
Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.
65' Μεγάλη ευκαιρία η Ολλανδία, όταν από σέντρα, ο Φαντ Ντάικ έκανε την προβολή και ο Πίκφορντ έσωσε.
78' Σουτ στην κίνηση του Σίμον η μπάλα στα χέρια του Πίκφορντ.
79' Σκοράρει η Αγγλία για το 1-2. Οφσάιντ όμως το γκολ του Σάκα.
88' Ο Πάλμερ βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά το σουτ πέρασε άουτ.
90' ΓΚΟΛ 1-2 η Αγγλία. Απίθανη κίνηση του Γούοτκινς και ιδανικό τελείωμα για το προβάδισμα της Αγγλίας.