Στους «8» η Πορτογαλία με ήρωα τον Ντιόγκο Κόστα!

Η Πορτογαλία πήρε διά πυρός και σιδήρου την πρόκριση στους "8' του Euro 2024, επικρατώντας στα πέναλτι της Σλοβενίας 3-0. Έτσι, οι Πορτογάλοι συνεχίζουν στο τουρνουά και στα προημιτελικά θα αντιμετωπίσουν τη Γαλλία.

Αυτό που έγινε στην Φρανκφούρτη στον τρίτο αγώνα των «16» του Euro 2024 δεν έχει επαναληφθεί. Ο Ντιόγκο Κόστα απέκρουσε και τα τρία πρώτα πέναλτι των Σλοβένων στη διαδικασία της «ρώσικης ρουλέτας», οι συμπαίκτες του ευστόχησαν ισάριθμες φορές και η Πορτογαλία πήρε την πρόκριση θρίλερ για τους «8» εις βάρος της Σλοβενίας με 3-0 στην ψυχοφθόρο αυτή διαδικασία. Το ματς στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση δεν ανέδειξε νικητή (0-0), ωστόσο, στα πέναλτι ο γκολκίπερ της Πόρτο ήταν κυριολεκτικά ανίκητος και η ομάδα του Μαρτίνεθ θα παίξει στα προημιτελικά με τη Γαλλία.

Τέλος παράτασης, το παιχνίδι οδηγείται στα πέναλτι

115' Τεράστια φάση για τη Σλοβενία ν' ανοίξει το σκορ, ο Ντιόγκο Κόστα όμως λέει όχι

Απίστευτη απόκρουση Όμπλακ στο πέναλτι του Ρονάλντο!!

104' Πέναλτι για τη Πορτογαλία

96' Σουτ εκτός εστίας για Σλοβενία με Στάνκοβιτς

Άρχιζει η παράταση

ΤΕΛΟΣ κανονικής διάρκειας, 0-0 πάμε σε παράταση

89' Κοντινό πλασέ του Ρονάλντο, σπουδαία απόκρουση από Όμπλακ

72' Εκτέλεση φάουλ για τον Ρονάλντο, πιο μακριά αυτή τη φορά ήταν η μπάλα, αλλά και πάλι το σουτ του Πορτογάλου έφυγε πάνω από την εστία του Όμπλακ

46' Σουτ στην εστία, Σλοβενί από Τίμι Έλσνικ

Έναρξη β ημιχρόνου

ΗΜΙΧΡΟΝΟ 0-0

45+2' Μεγάλη φάση για την Πορτογαλία με τον Παλίνια και τέλος ημιχρόνου

34' Απευθείας εκτέλεση φάουλ για Πορτογαλία από Ρονάλντο, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

31' Σουτ στην εστία από Ρονάλντο

27' Σημαδεύουν τον Ρονάλντο οι συμπαίκτες του, όμως δεν μπορεί να μπει στην πορεία της μπάλας

13' Μεγάλη φάση για Πορτογαλία με Φερνάντες και Ρονάλντο να χάνουν την ευκαιρία ώστε ν' ανοίξουν το σκορ

8' Ο Λεάο βρήκε το Κριστιάνο αλλά ο Ντούρκουσιτς πρόλαβε και έδιωξε