Γεωργία - Τσεχία: Παίζουν τα... ρέστα τους!

Με μια πολύ κρίσιμη αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του έκτου ομίλου ανοίγει η αγωνιστική ημέρα στο Euro 2024.

Συγκεκριμένα, στις 16:00 (ΡΙΚ1, ΡΙΚHD), η Γεωργία διασταυρώνει τα ξίφη της με την Τσεχία στο Αμβούργο και το «Volksparkstadion», σε μια αναμέτρηση με χαρακτήρα «do or die».

Και αυτό διότι, αμφότερες οι ομάδες ηττήθηκαν στην πρεμιέρα τους στο πανευρωπαϊκό πρωτάθλημα, παρά τις καλές εμφανίσεις που πραγματοποίησαν, αλλά και τις ομηρικές μάχες που έδωσαν κόντρα σε Τουρκία και Πορτογαλία.

Την περασμένη Τρίτη, οι Γεωργιανοί ηττήθηκαν δύσκολα με 3-1 από την Τουρκία στο Ντόρτμουντ, σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι με μπόλικες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες. Οι Τούρκοι άνοιξαν το σκορ στο 25' για να απαντήσει η ομάδα του Σανιόλ με τέρμα του Μικαουτάτζε επτά λεπτά αργότερα. Το 2-1 έγινε με τρομερό τέρμα του Γκιουλέρ στο 65', με τη Γεωργία έκτοτε να πιέζει για την ισοφάριση, έχοντας μεταξύ άλλων και δύο δοκάρια στο 70' και το 90+6', προτού η Τουρκία διαμορφώσει το τελικό σκορ στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων σε άδειο τέρμα, καθώς ο κίπερ Μαμαρντασβίλι είχε προωθηθεί στην αντίπαλη περιοχή.

Αν και «πρωτάρα», η Γεωργία έδειξε τα... δόντια της από το πρώτο κιόλας της παιχνίδι, κερδίζοντας τις εντυπώσεις και το χειροκρότημα του φίλαθλου κοινού. Το πάθος, την ποιότητα, αλλά κυρίως, την αυταπάρνηση που βγάζει η παρέα του Κβαρατσχέλια στον αγωνιστικό χώρο, καλείται να το μετουσιώσει σε βαθμό ή βαθμούς απόψε, αν θέλει φυσικά να συνεχίσει στη διοργάνωση και να μην γνωρίσει πρόωρο αποκλεισμό.

Στον αντίποδα, οι Τσέχοι έμειναν με άδεια χέρια στην πρεμιέρα τους στο Euro 2024, γνωρίζοντας την ήττα με 2-1 από την Πορτογαλία. Ένα αποτέλεσμα που πριν τη σέντρα του ματς θα έλεγε κανείς πως ήταν το λογικό και το «νορμάλ», όμως, η εικόνα και η έκβαση του αγώνα, αφήνουν ένα μεγάλο... «αχ» στο σύνολο του Ιβάν Χάσεκ. Και αυτό διότι, παρά τις πολλές ευκαιρίες των Ίβηρων, οι Τσέχοι ήταν εκείνοι που άνοιξαν το σκορ στο 62' με τον Πρόβοντ, για να δεχθούν την... βίαιη ανατροπή, αρχικώς με το αυτογκόλ του Χράνατς στο 69' και στη συνέχεια με το τέρμα του Κονσεϊσάο στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Στα «χαρτιά» τουλάχιστον, η Τσεχία είναι το φαβορί για τον αποψινό αγώνα. Με δεδομένο πως έβγαλε νωρίς την «υποχρέωση» με το μεγαθήριο του ομίλου, είναι στο δικό της χέρι να κάνει το «2 στα 2» κόντρα σε Γεωργία και Τουρκία - ή έστω να πάρει 4 βαθμούς που μπορεί να αρκούν για την πρόκριση - και να δώσει το «παρών» στα νοκ άουτ του θεσμού. Τα πάντα όμως θα κριθούν στο γήπεδο, για μια ομάδα που πάντως έχει δεχθεί γκολ στα 10 από τα 12 τελευταία παιχνίδια της, ανεξαρτήτως διοργάνωσης!

Πιθανές ενδεκάδες:
Γεωργία (Βίλι Σανιόλ): Μαμαρντασβίλι - Ντβάλι, Κβιρκβέλια, Κάσια - Κακαμπάτζε, Μεκβαμπισβίλι, Τσακβετάντζε, Κοτσορασβίλι, Τσιταϊσβίλι - Κβαρατσχέλια, Μικαουτάτζε.

Τσεχία (Ιβάν Χάσεκ): Στάνεκ - Χράνατς, Χόλες, Κρεΐτσι - Τσούφαλ, Μπάρακ, Σούτσεκ, Πρόβοντ, Τζούρασεκ - Κούχτα, Σικ.

Διαιτητής: Ντάνιελ Ζίμπερτ (Γερμανός)