Έριξε τριάρα η Αυστρία και μπαίνει δυνατά στο «παιχνίδι» της πρόκρισης!

Η Αυστρία επικράτησε 3-1 της Πολωνίας και μπαίνει δυνατά στο παιχνίδι της πρόκρισης στους 16 του Euro 2024. Τράουνερ (9'), Μπάουμγκαρντνερ (66') και Αρναούτοβιτς (78') τα γκολ των Αυστριακών. Είχε μειώσει ο Πιόντεκ στο 30'.

Η Αυστρία πανηγύρισε ένα σημαντικό τρίποντο και μπαίνει "δυνατά" στη μάχη της πρόκρισης στους "16" του Euro 2024. Οι Αυστριακοί επικράτησαν 3-1 της Πολωνίας, η οποία πλέον έχει ελάχιστες πιθανότητες, για να συνεχίσει στην διοργάνωση.

Ο Γκέρνοτ Τράουνερ άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, ωστόσο ο Πιόντεκ κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσα στο 30'. Στο δεύτερο μέρος, η Αυστρία "καθάρισε" το παιχνίδι.

Ο Μπαουμγκάρντνερ έβαλε σε θέση οδηγού ξανά την ομάδα του Ράνγκνικ στο 66', με τον Αρναούτοβιτς να βάζει το "κερασάκι" από την άσπρη βούλα στο 78'.

Η εξέλιξη του αγώνα:

-Αρχίζει ο αγώνας
2' Πρώτη τελική στο ματς για την Αυστρία, με τον Σέζνι να μπλοκάρει εύκολα ένα μακρινό σουτ του Πος.
9' ΓΚΟΛ για την Αυστρία! Ο Μουένε έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Τράουνερ άνοιξε το σκορ με υπέροχη κεφαλιά!
18' Ευκαιρία για την Πολωνία, μετά από συρτό γύρισμα του Φρανκόφσκι, ο Ζαλέφσκι σούταρε υπό πολύ καλές προϋποθέσεις, ψηλά άουτ.
30' ΓΚΟΛ για την Πολωνία! Μετά από φάση διαρκείας μπροστά στα καρέ της Αυστρίας, ένα πρώτο σουτ του Μπεντνάρεκ σταμάτησε στον Τράουνερ αλλά στη συνέχεια ο Πιόντεκ βρέθηκε στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή, ισοφαρίζοντας σε 1-1!
39' Μεγάλη ευκαιρία για την Αυστρία! Γρήγορη αντεπίθεση για την ομάδα του Ράγκνικ, με τον Σάμπιτσερ να μπαίνει στη μεγάλη περιοχή, να φέρνει την μπάλα στο δεξί του πόδι, αλλά να μην μπορεί να νικήσει τον Σέζνι.
42' Απείλησε ξανά τον Σέζνι ο Σάμπιτσερ, δοκίμασε μακρινό σουτ στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι της εστίας των Πολωνών!
45'+1' Εκτέλεσε όμορφα ο Ζιελίνσκι, απέκρουσε στη δεξιά του γωνία ο Πεντζ.
Τέλος ημιχρόνου.
52' Ο Πος πήρε την κεφαλιά, δεν ήταν δυνατή και μπλόκαρε εύκολα ο Σέζνι.
61' Δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα εντός εστίας με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Νταβίντοβιζ.
67' ΓΚΟΛ για την Αυστρία 1-2! Σε μια φάση που ξεκίνησε με πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας, ο Αρναούτοβιτς έκανε εξαιρετική προσποίηση και ο Μπαουμγκάρντνερ πλάσαρε εύστοχα, δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην Αυστρία!
69' Ευκαιρία για την Πολωνία, με τον Πεντζ να έχει απάντηση στο απειλητικό σουτ του Σβιντέρσκι.
75' Ευκαιρία για την Αυστρία, με τον Σέζνι να αποκρούει εντυπωσιακά ένα δυνατό και συρτό σουτ του Βίμερ!
77' Πέναλτι για την Αυστρία. Εκτελεί εύστοχα ο Αρναούτοβιτς και κάνει το 1-3 για την Εθνική του ομάδα.
85' Απίστευτη ευκαιρία για την Αυστρία, με τον Λάιμερ να περνάει τον Σέζνι, αλλά να μην μπορεί να σκοράρει προ κενής εστίας από πλάγια θέση.
Τέλος του αγώνα, Πολωνία-Αυστρία 1-3!