Άστον Βίλα και «Κυρία» έριξαν από τρία!

Η Γιουβέντους ξεκίνησε με το δεξί των Γιλντίζ, ΜακΚένι, Γκονσάλες τις υποχρεώσεις της στο νέο Champions League και με νίκη 3-1 σε βάρος της Αϊντχόφεν. Το ίδιο και η Άστον Βίλα, με τους «Χωριάτες» να επικρατούν εκτός έδρας της Γιουνγκ Μπόις με σκορ 3-0, παίρνοντας την πρώτη τους νίκη στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση μετά από 41 χρόνια.

Σούπερ «Κυρία» στο Τορίνο!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε η ομάδα του Τιάγκο Μότα τις υποχρεώσεις της στην League Phase του Champions League καθώς επιβλήθηκε με 3-1 των Ολλανδών, που απλά μείωσαν στις καθυστερήσεις στο J-Stadium.

Αν και χρειάστηκε ένα τέταρτο για να πάρει μπροστά, η Γιούβε δεν άφησε πολλά περιθώρια στην PSV και της έδειξε από σχετικά νωρίς πως θα πάει το σκηνικό. Στο 21' ο Τούρκος επιθετικός, Κενάν Γιλντίζ, πήρε από τον Νίκο Γκονσάλες και με ένα εκπληκτικό φαλτσαριστό σουτ δοκάρι-και-μέσα κοντά στο παραθυράκι άνοιξε το σκορ.

'Gol alla Del Piero' το λένε οι Ιταλοί και ο 19χρονος στο ντεμπούτο του έγινε ο νεαρότερος που σκοράρει για τους Bianconeri στο Champions League με τον Pinturicchio. Το 1-0 διατηρήθηκε μόλις για 6 λεπτά καθώς έπειτα και πάλι από προσπάθεια του Γκονσάλες, η μπάλα έφτασε στον ΜακΚένι, ο οποίος από κοντά νίκησε τον Ντόμελ, που δεν μπορούσε να κάνει κάτι για να αποτρέψει το 2-0.

Στην επανάληψη, ο ρυθμός ήταν πιο χαμηλός, όμως ο Γκονσάλες συνέχισε το βιολί του, καθώς στο 52' πήρε από τον Βλάχοβιτς και με τελείωμα με το κακό του πόδι έγραψε το 3-0 βάζοντας τέλος στο όποιο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση στο Τορίνο. Οι φιλοξενούμενοι το μόνο που κατάφεραν να κάνουν ήταν να μειώσουν στο 93' με τον Σαϊμπάρι για το τελικό 3-1.

Νικηφόρα πρεμιέρα και για την Άστον Βίλα!

Με το... δεξί μπήκε στις υποχρεώσεις της στο νέο format του Champions League η Άστον Βίλα. Η ομάδα του Ουνάι Έμερι επικράτησε χωρίς πολλά προβλήματα της Γιουνγκ Μπόις στην Ελβετία με σκορ 3-0 και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση.

Ο Γιούρι Τίλεμανς έγραψε ιστορία για την Βίλα, καθώς σκόραρε το πρώτο γκολ της ομάδας στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση έπειτα από 41 χρόνια απουσίας! Ο Βέλγος χαφ με ένα πολύ όμορφο διαγώνιο σουτ, έπειτα από κόρνερ, άνοιξε το σκορ στο 27ο λεπτό και άπαντες ξέσπασαν σε ξέφρενους πανηγυρισμούς.

Οι «Χωριάτες» δεν σταμάτησαν να πιέζουν και λίγα λεπτά αργότερα (38') διπλασίασαν τα τέρματά τους, με τον Τζέικομπ Ράμσεϊ εκμεταλλεύεται τη σύγχυση στην άμυνα των Ελβετών, με τους Άγγλους να κλέβουν τη μπάλα και τον 23χρονο να σκοράρει σε κενή εστία για το 2-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε τίποτα, η Γιουνγκ Μπόις δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά, η Βίλα «κλείδωσε» τη νίκη και στο 86' ο Αμαντού Ονάνα διαμόρφωσε το τελικό 3-0 και οι Άγγλοι πήραν το πρώτο τους τρίποντο στο Champions League.

Πηγή: sdna.gr