Έστειλε τη Φενέρ του Μουρίνιο στο Europa η Λιλ των δέκα παικτών!

Η Λιλ αποδείχτηκε επτάψυχη και παρότι έπαιζε στην παράταση με παίκτη λιγότερο, ξέρανε τη Φενέρμπαχτσε του Ζοσέ Μουρίνιο (1-1) και την πέταξε εκτός Champions League.

Κάζο για Φενέρμπαχτσε, επική πρόκριση για Λιλ! Η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο μπορεί να ισοφάρισε το σκορ του πρώτου αγώνα με αυτογκόλ στις καθυστερήσεις και να έστειλε το ματς στην παράταση, ωστόσο είδε τους Γάλλους να αποδεικνύονται επτάψυχοι. Το τελικό 1-1 έστειλε τους Γάλλους στα playoffs του Champions League και την ομάδα του Πορτογάλου τεχνικού σε αυτά του Europa, με την πορεία του «Special One» να ξεκινά με αποτυχία στην Κωνσταντινούπολη.

Στα αμιγώς αγωνιστικά, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και οι δύο ομάδες είχαν τις τελικές τους για να σκοράρουν. Το 0-0 δεν άλλαζε σε όλη τη διάρκειά του, οι φιλοξενούμενοι ροκάνιζαν τον χρόνο αλλά το αυτογκόλ του Ντιακιτέ στο 90’+1’ έστειλε τον αγώνα στην παράταση.

Εκεί, ο Μαντί με απευθείας κόκκινη άφησε τη Λιλ με δέκα παίκτες, αλλά οι Γάλλοι αποδείχτηκαν επτάψυχοι. Διότι κέρδισαν πέναλτι στο 115’ , το οποίο μετέτρεψε ένα λεπτό αργότερα σε γκολ ο Ντέιβιντ, ξερένοντας τους γηπεδούχους που τα άκουσαν από τους οπαδούς τους στο φινάλε για αυτή την αποτυχία!

Aναλυτικά τα αποτελέσματα (σε παρένθεση το συνολικό σκορ)

ΑΠΟΕΛ-Σλόβαν Μπρατισλάβας 0-0 (0-2)
Μπόντο Γκλιμτ-Γιαγκιελόνια Μπιάλιστοκ 4-1 (5-1)
Τβέντε-Ζάλτσμπουργκ 3-3 (4-5)
Φενέρμπαχτσε-Λιλ 1-1 (2-3)