Σλόβαν - ΑΠΟΕΛ 2-0: Ήττα και «ζόρια» ενόψει επαναληπτικού!

Η Σλόβαν Μπρατισλάβας επικράτησε του ΑΠΟΕΛ με 2-0, στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα για τον 3ο προκριματικό γύρο του Champions League. Ο Πέτροβιτς με αυτογκόλ άνοιξε το σκορ, με τον Μακ να διαμορφώνει το τελικό σκορ με γκολάρα.

Ο επαναληπτικός θα γίνει στις 13 Αυγούστους στο ΓΣΠ εκεί που ο ΑΠΟΕΛ θα προσπαθήσει να ανατρέψει το σκορ με το οποίο έχασε στο «Národný futbalový štadión» και να συνεχίσει στα πλέι-οφ του Τσάμπιονς Λιγκ.

• ΕΔΩ η εξέλιξη του αγώνα

Το μάτς:

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά, χωρίς κάτι το σημαντικό. Ο ΑΠΟΕΛ, δεν κλείστηκε στην άμυνα του και μάλιστα απείλησε πρώτος στον αγώνα. Στο 11ο λεπτό, ο Ντράζιτς έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, όμως η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Takac.

Στην συνέχεια, όσο περνούσε και ο χρόνος, η Σλόβαν ανέβασε στροφές. Πίεσε σε κάποιες περιπτώσεις τον ΑΠΟΕΛ και στο 25ο λεπτό έφτασε την δική της, πρώτη μεγάλη ευκαιρία. Μετά απαό μπαλιά στην περιοχή του ΑΠΟΕΛ, ο Strelec έκανε την κοντινή κεφαλιά όμως ο Μπέλετς απόκρουσε σωτήρια.

Ακολούθησαν δύο σουτ από τους Weiss και Barseghyan τα οποία δεν απείλησαν την εστία του ΑΠΟΕΛ.

Η Σλόβαν συνέχισε να πιέζει τον ΑΠΟΕΛ και στο 37ο λεπτό έφτιαξε άλλη μια μεγάλη ευκαιρία. Ο Kucka από πολύ κοντά έκανε το δυνατό σουτ, όμως, ο Μπέλετς είχε και πάλι την απάντηση κρατώντας απαραβίαστη την εστία του.

Στο 44' ο Τεχέρα με μακρινό σουτ δεν μπόρεσε να απειλήσει ουσιαστικά τον Takac και το 0-0 συνόδεψε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Η πρώτη τελική στο δεύτερο μέρος ήρθε από τον Σλόβαν στο 57ο λεπτό, με τον Μπέλετς να αποκρούει ξανά το σουτ του Strelec. Στο 58ο λεπτό οι γαλαζοκίτρινοι σκόραρα με τον Ντράζιτς, όμως ο Ντογκαλά που του έδωσε την πάσα, ήταν εκτεθειμένος και το γκολ ακυρώθηκε.

Στο 71ο λεπτό η Σλόβαν άνοιξε το σκορ, όμως αρχικά το γκολ ακυρώθηκε. Η φάση εκλέχθηκε από το VAR και πάρθηκε η απόφαση όπως μετρήσει τελικά το γκολ. Ο Barseghyan μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και έκανε το παράλληλο γύρισμα. Η μπάλα βρήκε στον Πέτροβιτς και κατέλεξε στα δίχτυα για το 1-0 των γηπεδούχων.

Ο ΑΠΟΕΛ απείλησε με κεφαλιά του Πέτροβιτς στο 85ο λεπτό με την μπάλα να περνά εκτός. Στο 90+1 ήταν σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν, όμως ο Μπέλετς απόκρουσε άλλη μια φορά, αυτή την φορά το δυνατό σουτ του Μακ.

Τελικά, ο Μακ αφού έστειλε μηνύματα, κατάφερε δύο λεπτά μετά να σκοράρει. Μετά από εκπληκτικό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα σε ένα σημείο που δεν μπορούσε να αντιδράσει ο τερματοφύλακας του ΑΠΟΕΛ, για να κάνει το 2-0, που ήταν τελικό αποτέλεσμα.

ΣΛΟΒΑΝ: Τάκατς, Μπλάκμαν, Κάσια, Βίμερ, Ζουμπέρου, Κούτσκα, Μπάιριτς, Τόλιτς, Μπερσεγκιάν (78′ Μακ), Βάις (89′ Μαρσέλι), Στρέλετς (90+2′ Ζόκε)

Στον πάγκο: Τρόνσκι, Χρντίνα, Βόετ, Ισάκ, Ματέας, Μεντβέντεβ, Μούσταφικ, Βόιτσκο, Σαββίδης

ΑΠΟΕΛ: Μπέλετς, Σούσιτς, Πέτροβιτς, Ντβάλι, Κιντιγιά, Κοσταντίνοφ, Τεχέρα, Μάγιερ (73′ Ελ Αραμπί), Μαρκίνιος, Ντογκαλά (87′ Τσεπάκ), Ντράζιτς (87′ Δώνης)
Στον πάγκο: Χριστοδούλου, Κίττος, Σιπριάνο, Θεοδώρου, Σατσιάς, Καττιρτζής, Κόρμπου, Αντωνίου, Πολυκάρπου

Διαιτητής: Allard Lindhout NED

Βοηθός διαιτητή: Rogier Honig NED

Βοηθός διαιτητή: Patrick Inia NED

Τέταρτος διαιτητής: Marc Nagtegaal NED