Αυτά σημειώσαμε από το Μίντιλαντ-Φερεντσβάρος... (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Μίντιλαντ πέτυχε μια «καθαρή» νίκη επί της Φερεντσβάροςς, επικρατώντας εντός έδρας με 2-0, ένα σκορ που σίγουρα δεν είναι το ευκολότερο για να ανατραπεί.

Δεδομένα το παιχνίδι παρακολούθησε και ο Γκαγιέγο με τους συνεργάτες του, καθώς σε περίπτωση πρόκρισης από την Σλόβαν Μπρατισλάβας, θα αντιμετωπίσουν το νικητή του συγκεκριμένου ζευγαριού στα πλέι οφ του Champions League.

Όσο αφορά τώρα το παιχνίδι, η συγκεκριμένη νίκη ήρθε με την ομάδα από την Δανία να είναι καλύτερη σχεδόν σε όλα τα σημεία από αυτή της Ουγγαρίας.

Μάλιστα τα xGoals της έφτασαν το 2.12, σε αντίθεση με αυτά τη Φερεντσβάρος που έμειναν στο 0.79. Παρά το γεγονός λοιπόν ότι η ομάδα της Ουγγαρίας είχε 15 τελικές, εντούτοις μόλις 2 ήταν στο στόχο ενώ μόλις μια μέτρησε ως μεγάλη ευκαιρία. Από την πλευρά της η Μίντιλαντ είχε 7 ευκαιρίες εντός εστίας, καταγράφοντας 3 μεγάλες ευκαιρίες.

Ένα ακόμη στατιστικό το οποίο ξεχωρίζει είναι και το γεγονός ότι ο αγώνας ολοκληρώθηκε με την Μίντιλαντ να έχει μόλις 39% κατοχή ενώ 61% είχε η Φερεντσβάρος. Αυτό δείχνει λοιπόν ότι η ομάδα της Δανίας είναι ομάδα η οποία ίσως αφήνει τον αντίπαλο να κρατάει μπάλα και περιμένει ώστε να χτυπήσει την κατάλληλη στιγμή. Στοιχείο που σίγουρα θα έχει καταγράψει ο Γκαγιέγο και οι συνεργάτες του.

Από εκεί και πέρα από την Μίντιλαντ ξεχώρισαν οι Buska (ήρθε σαν μεταγραφή από την Λανς με 4 εκατομμύρια), Simsir (έχασε πέναλτι) και σαφώς ο Franculino (20 ετών διεθνής με τη Γουινέα-Μπισάου, αποτελεί το next big thing του συλλόγου), ο οποίος αν και πέρασε σαν αλλαγή στο 46ο λεπτό, πέτυχε το 2-0 στο 69ο λεπτό. Κορυφαίος για την Φερεντσβάρος ο τερματοφύλακας της, Dibusz.

Η Μίντιλαντ αγωνίστηκε με 4-4-2 ενώ η Φερεντσβάρος με 4-2-3-1.