Η Βασίλισσα της Ευρώπης δεν έχει αντίπαλο στους τελικούς και σήκωσε το 15ο

Η μπαρουτοκαπνισμένη από τελικούς και μεγάλα ματς Ρεάλ άντεξε το σφυροκόπημα της Ντόρτμουντ στο πρώτο μέρος και στο δεύτερο ήταν αμείλικτη, για να επικρατήσει με 2-0 με τα γκολ των Καρβαχάλ και Βινίσιους και να πανηγυρίσει το 15ο Champions League στην τεράστια ιστορία της.

Η Ρεάλ ήταν, είναι και θα είναι η βασίλισσα του ευρωπαϊκού ποδοσφαίρου και φροντίζει να το αποδεικνύει σε κάθε μεγάλο ματς, σε κάθε τρανταχτή ευκαιρία που της παρουσιάζεται. Η τελευταία ευκαρία δόθηκε το βράδυ του Σαββάτου (1/6) στο "Γουέμπλεϊ" με αντίπαλο την Ντόρτμουντ, με τους Βεστφαλούς να είναι ανώτεροι στο πρώτο μέρος και να έχουν τις μεγάλες ευκαιρίες αλλά να μη βρίσκουν δίχτυα και στο δεύτερο μέρος να υποτάσσονται στη μοίρα του αουτσάιντερ.

Και αυτό γιατί η ομάδα του Αντσελότι ήταν αποφασισμένη να ξεδιπλώσει στο χορτάρι τη μεγάλη στόφα και την τεράστια κλάση των παικτών της και το έκανε, με τους Καρβαχάλ και Βινίσιους να σκοράρουν στο 74' και στο 83' αντίστοιχα και να σφραγίζουν ένα άνετο 2-0 στο δεύτερο μέρος, που υπέγραψε το 15ο Champions League στην ιστορία του συλλόγου.

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ:

- Τελετή έναρξης με τον τρομερό Λένι Κράβιτζ σε ένα θεαματικό σόου.

- Στο γήπεδο το τρόπαιο, το ίδιο και οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων. Σε λίγο αρχίζει ο τελικός.

- Αρχίζει ο αγώνας.

12' Πρώτο σουτ από τη Ρεάλ στον τελικό με Κρόος, Μπέλιγχαμ και Βαλβέρδε να συνδυάζονται, αλλά το σουτ του Αργεντινού με το αριστερό πέρασε πολύ ψηλά.

14' Μεγάλη ευκαιρία για την Ντόρτμουντ. Ο Σλότερμπεκ έκανε μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Φίλκρουγκ κατέβασε, πάσαρε στον Μπραντ, ο οποίος έκανε κακό πλασέ. Λίγο άουτ η μπάλα.

15' Απαντά η Ρεάλ με ένα ακόμη σουτ. Ο Βινίσιους βρέθηκε στην περιοχή από τα δεξιά με χώρο, επιχείρησε ένα ωραίο πλασέ με το αριστερό. Ψηλά όμως και πάλι η μπάλα.

21' Μεγάλη ευκαιρία για τη Ντόρτμουντ! Ο Αντεγέμι βγηκε στην πλάτη της άμυνας, πήγε να περάσει τον Κουρτουά, τα κατάφερε, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και κόπηκε από τον Καρβαχάλ σε κόρνερ.

23' Δοκάρι για την Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί πλησιάζουν στο 1-0 με τον Φίλκρουγκ να φεύγει από ελεγχόμενη θέση και με προβολή να σημαδεύει το αριστερό κάθετο του Κουρτουά!.

- Καλύτεροι οι Γερμανοί στα πρώτα 25 λεπτά του τελικού.

28' Σουτ από τον Αντεγιέμι, πλάγια εντός περιοχής, δεν μπορεί να σκοράρει, μάζεψε την μπάλα στην συνέχεια της φάσης ο κίπερ της Ρεάλ.

41' Δυνατό σουτ από τον Ζάμπιτζερ, αποκρούει δύσκολα ο Κουρτουά.

-Τέλος ημιχρόνου.

-Αρχίζει το δεύτερο ημίχρονο.

49' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κρόος, διώχνει δύσκολα ο Κόμπελ.

56' Σουτ από τον Καρβαχάλ εντός περιοχής, κοντράρει η μπάλα και καταλήγει στα χέρια του κίπερ της Ντόρτμουντ.

63' Πολύ καλή στιγμή για την Ντόρτμουντ με τον Αντεγέμι να κάνει σέντρα στο δεύτερο δοκάρι, ο Φίλκρουγκ έκανε πολύ δυνατή κεφαλιά, αλλά ο Κουρτουά ήταν καλά τοποθετημένος και έδιωξε.

69' Μεγάλη στιγμή για τη Ρεάλ! Ο Βινίσιους κάνει φανταστικό γέμισμα με στόχο τον Μπέλιγχαμ που δεν βρήκε την μπάλα, η οποία έφυγε ελάχιστα άουτ.

74' ΓΚΟΛ για τη Ρεάλ Μαδρίτης! Ο Καρβαχάλ με κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

77' Τεράστια ευκαιρία για την Ρεάλ, ο Μπέλιγχαμ από κοντά δεν μπορεί να σκοράρει.

80' Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Κρόος, διώχνει ο Κόμπελ.

81' Μακρινό σουτ από τον Καμαβινγκά, νέα απόκρουση από τον Κόμπελ.

82' Κεφαλιά του Νάτσο, ο κίπερ της Ντόρτμουντ κάνει νέα απόκρουση.

83' ΓΚΟΛ η Ρεάλ, σκοράρει ξανά. Ο Βινίσιους με ψύχραιμο πλασέ νίκησε αυτή την φορά τον τερματοφύλακα των Γερμανών για το 0-2.

86' Σκοράρει η Ντόρτμουντ όμως το γκολ σωστά ακυρώνεται ως οφσάιντ.