Τι πιο σύνηθες: Ο πρώτος τίτλος στη Σίτι μέσω... πέναλτι!

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε την ευκαιρία να κερδίσει τον πρώτο τίτλο της σεζόν, όμως από συνήθεια κατάφερε να χάσει από την Σίτι, αυτή τη φορά με 7-6 στα πέναλτι (1-1 κδ.).

Σε ένα παιχνίδι που και οι δύο ομάδες είχαν απουσίες η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε το πάνω χέρι έχασε τα άχαστα και εν τέλει το πλήρωσε, αφού το ματς πήγε στα πέναλτι και βάφτηκε γαλάζιο!

Ο Πεπ Γκουαρδιόλα έριξε στο παιχνίδι τους νεαρούς ΜακΆτι και Μπομπ που στο πρώτο μέρος ήταν αρκετά δραστήριοι, σε σχέση με τον Χάαλαντ, δημιούργησαν προβλήματα στη Γιουνάιτεντ, με τον ΜακΆτι να έχει και δοκάρι στο 25ο λεπτό.

Από την άλλη η Γιουνάιτεντ είχε δύο σπουδαίες φάσεις όμως τόσο ο Ντιαλό, που αντί να σουτάρει σε τετ α τετ γύρισε τη μπάλα που έφυγε στα πλάγια, αλλά και ο Ράσφορντ λίγα λεπτά (36') μετά από υπέροχη δημιουργία έκανε τραγικό τελείωμα και έτσι το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Γιουνάιτεντ είχε ξεκάθαρα το πάνω χέρι στο παιχνίδι έκαναν ό,τι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 54ο λεπτό ο Μπρούνο πέτυχε ένα απίθανο γκολ, όμως το VAR το ακύρωσε σωστά ως οφσάιντ, ένα εικοσάλεπτο μετά ο Μάρκους Ράσφορντ βγήκε τετ α τετ με τον Έντερσον, αλλά για ακόμα μία φορά το πλασέ του ήταν τραγικό χάνοντας μεγάλη ευκαιρία.

Την μοναδική φορά που ο Γκαρνάτσο πήρε πάνω του τη φάση, σκόραρε αφού στο 82' με υπέροχη προσπάθεια και τελείωμα έγραψε το 1-0 αλλά...

Αλλά η Σίτι ποτέ δεν πεθαίνει, ο Μπερνάρντο Σίλβα ανήμερα των γενεθλίων του, μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και λίγο πριν το τέλος έγραψε το 1-1 (89') και έστειλε το ματς στα πέναλτι.

Εκεί ο Πορτογάλος έχασε το πέναλτι που εκτέλεσε και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του Τεν Χαγκ, το οποίο χάρισε απλόχερα πίσω ο Σάντσο.

Ο Τζόνι Έβανς έστειλε τη μπάλα στην εξέδρα και ο Ακάνζι ψύχραιμα έγραψε το τελικό 7-6 στα πέναλτι με το Community Shield να πηγαίνει στην γαλάζια πλευρά το Μάντσεστερ.

Πηγή: sdna.gr