Απίθανη ματσάρα: Να 'χαμε «Χ»ίλια μάτια!

Μετά από συγκλονιστική ματσάρα στο "Etihad" Σίτι και Τότεναμ αναδείχτηκαν ισόπαλες (3-3), με το Χ ν' αφήνει στο -3 από την κορυφή τους Cityzens και στο -6 τους Spurs.

Οι περισσότερες συναντήσεις Σίτι-Τότεναμ είναι ματσάρες και αυτό δεν ήταν εξαίρεση. Στο 6’ έπειτα από κόρνερ των γηπεδούχων ο Μπράιαν Χιλ έκανε την ντρίμπλα και έδωσε στον Κουλουσέβσκι, εκείνος έβγαλε στην κόντρα τον Σον και Νοτιοκορεάτης πέτυχε το 8ο γκολ του σε βάρος των Cityzens σε 18 αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις. Δυστυχώς για τους Spurs και τον ίδιο τον Σον, το 0-1 διατηρήθηκε για μόλις 3 λεπτά.

Γιατί στο 9’ ο Άλβαρες εκτέλεσε το φάουλ, η μπάλα βρήκε πρώτα στον Χάαλαντ και μετά στο γόνατο του Ασιάτη εξτρέμ, ο οποίος έβαλε το πρώτο του αυτογκόλ σε 387 ματς με την Τότεναμ (1-1). Η άμεση ισοφάριση έδωσε φτερά στους παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα που ανέβηκαν και χωρίς άγχος έβαλαν την Τότεναμ μέσα στο τέρμα. Στο 13’ έπειτα από πάσα πάρε-βάλε σε κενό τέρμα από τον Μπερνάρντο Σίλβα ο Χάαλαντ έχασε μια ευκαιρία που σπάνια χάνεται και στο 30’ ο η Σίτι είχε δοκάρι με το καταπληκτικό τεχνικό σουτ του Ντοκού που βρήκε και στο οριζόντιο και στο κάθε σίδερο.

Όμως ένα λεπτό μετά, οι πρωταθλητές πήραν το προβάδισμα με μια καταπληκτική ομαδική προσπάθεια. Ο Χάαλαντ έδωσε στον Ντοκού, εκείνος είδε την κίνηση του Άλβαρες και του πέρασε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Αργεντινός βρήκε τον Φόντεν, που από κοντά με ψύχραιμο πλασέ έγραψε το 2-1. Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους αφού στο 35’ οι Πολίτες είχαν δεύτερο δοκάρι με το διαγώνιο σουτ του Άλβαρες και στο 36’ ο Χάαλαντ από καλή θέση έκανε κακό πλασέ.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε και αυτό δυνατά, όμως δεν είχε καμία σχέση με το πρώτο. Στο 46’ ο Μπερνάρντο Σίλβα έκανε το σουτ με το εξωτερικό και ο Βικάριο μεγάλη επέμβαση και στη συνέχεια η Σίτι επαναπαύθηκε σε εντυπωσιακό βαθμό. Η ομάδα του Πεπ περιέργως «κάθισε» πάνω στο σκορ, επέτρεψε στην Τότεναμ να φτάσει την κατοχή στο 71%-29% και αφού έπαιξε με τη φωτιά, κάηκε στο 69’.

Σε εκείνο το σημείο ο Σον έπαιξε γρήγορα με τον Λο Σέλσο και εκείνος αφού βρήκε μπροστά του ανέλπιστο χώρο και χρόνο, με ζυγισμένο αριστερό έστειλε την μπάλα δοκάρι-και-μέσα (2-2). Στη συνέχεια οι Πολίτες αναγκάστηκαν να βγουν μπροστά, πήραν την μπάλα, είχαν στο 76’ καλή στιγμή με τον Ρόδρι μετά το γύρισμα του Ρίκο Λιούις και στο 81’ πέτυχαν το γκολ που φαινόταν ότι θα τους χαρίσει τη νίκη.

Ο Μπισούμα πήρε εντελώς λάθος απόφαση προσπαθώντας να περάσει μέσα από τρεις στην άμυνα, έχασε την μπάλα και ο Χάαλαντ σέρβιρε στον Γκρίλις [είχε περάσει αλλαγή] ο οποίος είχε εύκολο έργο στην κενή εστία.

Με την συμπλήρωση του 90λεπτου, ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι είχαν εκ νέου «απάντηση»: ο Κουλουσέφσκι με κεφαλιά από τη μεγάλη περιοχή ισοφάρισε στο τελικό 3-3, σταματώντας το σερί των 3 ηττών για την ομάδα του και υποχρεώνοντας την Σίτι στην 3η διαδοχική ισοπαλία της!

Κάπως έτσι, η αρμάδα του Πεπ πήγε στους 30 και είναι στο -3 από την Άρσεναλ, την στιγμή που αυτή του Ποστέκογλου φιγουράρει στους 27 και το -6.