Χαμός στους Ολυμπιακούς Αγώνες: Παρ' ολίγον σύρραξη ανάμεσα σε δρομείς

Ο αθλητής της Μεγάλης Βρετανίας, Τζορτζ Μιλς, ήταν εξοργισμένος μετά το τέλος του αγώνα των 5000 μέτρων και ξέσπασε εναντίον του Ούγκο Χέι της Γαλλίας.

Ο Μιλς, γιος του πρώην ποδοσφαιριστή της Αγγλίας Ντάνι Μιλς, κατέλαβε την 18η θέση στον αγώνα αφού υπέστη αρκετές πτώσεις στο Σταντ ντε Φρανς.

Αλλά ο 25χρονος ήταν εξαιρετικά θυμωμένος μετά τον αγώνα, κατηγορώντας τον Χέι ότι προκάλεσε μια πτώση ακριβώς στην τελική ευθεία.

Ο Μιλς ήταν ένας από τους πολλούς δρομείς που έπεσαν στην πίστα κατά το συμβάν, για το οποίο κατηγόρησε τον Χέι.

Οι δύο αθλητές ήταν δίπλα - δίπλα καθώς πλησίαζαν τη γραμμή τερματισμού πριν ο Μιλς χάσει την ισορροπία του και πέσει πάνω σε άλλους αντιπάλους σε μια αλυσιδωτή σύγκρουση.

Αμέσως μετά τον αγώνα, ο εξοργισμένος Μιλς εθεάθη να πλησιάζει θυμωμένος τον Χέι - ο οποίος φαινόταν να προσπαθεί να εξηγήσει και να απολογηθεί.

Ο Μιλς όμως δεν δεχόταν τίποτα από αυτά, δείχνοντας έντονα το δάχτυλό του προς τον Χέι. Ο Μιλς δεν κατάφερε να προκριθεί στον τελικό των 5000 μέτρων, αλλά ο Χέι τα κατάφερε.

Πηγή: sdna.gr