Στους «8» ο Τσιτσιπάς και ολοταχώς για ραντεβού με Τζόκοβιτς!

Ξεπέρασε ανώδυνα το νευρικό του ξεκίνημα ο Στέφανος Τσιτσιπάς και καθάρισε στα δύο σετ τον Σεμπαστιάν Μπάες, κλείνοντας θέση στην οκτάδα του ολυμπιακού τουρνουά για πρώτη φορά στην καριέρα του!

Eξαιρετικός στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο.12), ξεπέρασε το εμπόδιο του 23χρονου Αργεντινού (Νο.18) με 7-5, 6-1 σε 81 λεπτά και περιμένει τώρα τον Νόβακ Τζόκοβιτς να σφραγίσει το μεγάλο ραντεβού τους στα προημιτελικά της διοργάνωσης!

Ο Στέφανος μπήκε λίγο νωχελικά τον αγώνα και έδωσε δικαιώματα στον Μπάες με τον τρόπο που σέρβιρε και τα λάθη του. Πίεσε, όμως, όταν βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο και αφού «άρπαξε» το πρώτο σετ, όλα έγιναν πολύ εύκολα στο δεύτερο!

Τα πράγματα δυσκολεύουν από εδώ και πέρα, αλλά ο Στεφ έχει πετύχει μεγάλες νίκες στο παρελθόν και ίσως ήρθε η ώρα να επαναλάβει τα σπουδαία κατορθώματά του!

Ο 25χρονος τενίστας, πάντως, δεν μπήκε δυναμικά στο Simonne Mathieu και βρέθηκε να κυνηγάει τον Μπάες από το ξεκίνημα του αγώνα. Μπόρεσε, πάντως, να επιστρέφει από το 0-2 και να ισοφαρίσει σε 2-2, αλλά δέχτηκε ένα ακόμα μπρέικ από τον αντίπαλό του (2-3), που προηγήθηκε στη συνέχεια με 3-5 και πήρε τις μπάλες στο 4-5 να σερβίρει για την κατάκτηση του πρώτου.

Ο Στεφ έβαλε πίεση και όχι μόνο κατάφερε να πάρει το μπρέικ πίσω, αλλά έσπασε ξανά τον Μπάες στο 5-6 και «έγραψε» το 1-0.

Το σερί του συνεχίστηκε και στο δεύτερο σετ, όπου έφτασε τα εννιά διαδοχικά κερδισμένα γκέιμ και προηγήθηκε με 5-0. Το μόνο που κατάφερε ο Μπάες ήταν να κρατήσει μια φορά το σερβίς του, αφού ο Στεφ στη συνέχεια σέρβιρε με επιτυχία για τη νίκη και έγινε ο πρώτος Έλληνας τενίστας που φτάνει στα προημιτελικά!