Άναψε κόκκινο στην Άρσεναλ η Μπόρνμουθ!

Η Άρσεναλ έμεινε από το πρώτο μέρος με δέκα παίκτες και υπέστη την πρώτη της φετινή ήττα με το 2-0 στην έδρα της Μπόρνμουθ.

Δεν πήγε καλά η επανέναρξη στην ομάδα του Μίκελ Αρτέτα καθώς έχασε για πρώτη φορά στη φετινή Premier League και είναι πιθανό να δει την απόσταση από την κορυφή να αυξάνεται. Έμεινε με δέκα από νωρίς η Άρσεναλ και αφού έχασε την ευκαιρία της, δέχθηκε δύο γκολ στην επανάληψη και ηττήθηκε με το «καθαρό» 2-0 στο Vitality από την Μπόρνμουθ, η οποία ανέβηκε 10η.

Στο 29' ο Σαλιμπά είδε την πρώτη κόκκινη της καριέρας του στα μεγάλα πρωταθλήματα αφού έριξε τον Εβανίλσον, που έφευγε στην κόντρα και το 0-0 έμεινε για το πρώτο μέρος. Στο δεύτερο, η ομάδα του Άντονι Ιραόλα, θα έφτανε σε μια τεράστια νίκη.

Στο 69' ήταν η στιγμή της Άρσεναλ για το «θαύμα» αλλά ο Μαρτινέλι δεν εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Κέπα και την πάσα του Μίκελ Μερίνο και στο επόμενο λεπτό ο Κρίστι με ασύλληπτο πλασέ στο παραθυράκι έπειτα από κομπίνα σε φάουλ και ασίστ του Κλάιφερτ άνοιξε το σκορ. Ο Ολλανδός ήταν εκείνος που διαμόρφωσε το τελικό 2-0 στο 79' από τη βούλα έπειτα από ένα αυστηρό πέναλτι για μαρκάρισμα του Ράγια στον Εβανίλσον.