Πάτησε... γκάζι στην επανάληψη και μπήκε με το δεξί ο ΑΠΟΕΛ! (ΦΩΤΟΣ)

Ιδανική πρεμιέρα για τον ΑΠΟΕΛ στο νέο πρωτάθλημα μπάσκετ.

Οι γαλαζοκίτρινοι επικράτησαν με 89-71 της ΕΝΠ στο Λευκόθεο. Μέχρι το ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, ωστόσο στην πορεία οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι και έφτασαν στη νίκη.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-25, 44-45, 70-57, 89-71

Η ενημέρωση από την ΚΟΚ:

Αρχικά η Ένωση είχε το προβάδισμα και μετά από ένα συναρπαστικό πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 45-44.

Ο ΑΠΟΕΛ εκμεταλλευόμενος την απουσία του Jones, κατά την 3η περίοδο, προηγήθηκε στο 30` με 70-57 και στην 4η περίοδο, άνοιξε τη διαφορά σε μη ανατρέψιμα επίπεδα, για να φθάσει τελικά στη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών, ήταν ο Singleton που σημείωσε 25 πόντους (5 τρίποντα).

Δυνατό μπάσιμο έκανε η φιλοξενούμενη ομάδα και παρουσιάζοντας ψηλά ποσοστά ευστοχίας, απέκτησε το προβάδισμα, του οποίου η τιμή έφθασε και στο +13, όταν προηγήθηκε με 17-4.

Ωστόσο στη συνέχεια ο ΑΠΟΕΛ έδειξε αντίδραση και βρίσκοντας λύσεις, κυρίως από τους ξένους του, μείωσε σε 25-21, όταν ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος, η οποία γενικά εξελίχθηκε σε έναν γρήγορο ρυθμό και από τις δυο ομάδες.

Πιο πιεστικός, παρουσιάστηκε στο ανασταλτικό του γήπεδο ο ΑΠΟΕΛ και έχοντας γρήγορο ρυθμό στην επίθεση, αρχικά κρατήθηκε κοντά στο σκορ, τη στιγμή που η Ένωση εξακολουθούσε να βρίσκει λύσεις.

Ωστόσο στο λίγο πριν το 17`, οι γηπεδούχοι έφεραν για πρώτη φορά το σκορ στα ίσα, όταν αυτό πήγε στο 37-37.

Συνεχίζοντας να παρουσιάζει ενδιαφέρον η αναμέτρηση, ο ΑΠΟΕΛ, πέρασε για πρώτη φορά, μπροστά (42-41), λίγο πριν το 19`, ενώ στο τέλος του ημίχρονου, το σκορ πήγε στο 45-44 για την Ένωση.

Χωρίς τον Jones παρουσιάστηκε στην 3η περίοδο η Ένωση, καθώς όπως φάνηκε, υπέστη ελαφρύ διάστρεμμα σε μια φάση λίγο πριν το τέλος της 2ης περιόδου.

Όσο για την εικόνα κατά το τρίτο κομμάτι της αναμέτρησης, ήταν συναρπαστική.

Αρχικά ο ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 54-47, αλλά η Ένωση αντέδρασε και με 8-0 σερί, προσπέρασε με 55-54. Όμως και πάλι ο ΑΠΟΕΛ ξαναπήρε το προβάδισμα, το οποίο κυμαινόταν σταθερά σε μονοψήφια διαφορά.

Αλλά λίγο πριν το 30`, η τιμή ανέβηκε στο +11 (68-57), πάντα για τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν στο τέλος της 3ης περιόδου με 70-57.

Στο ξεκίνημα της 4ης περιόδου, ο ΑΠΟΕΛ ανέβασε τη διαφορά στο +15 (75-60) και έδειχνε να είναι κοντά στη νίκη, αλλά υπήρχε ακόμη αρκετός χρόνος.

Ωστόσο στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι μιας και η τιμή της διαφοράς, παρέμενε σε σχετικά επίπεδα ασφαλείας για τον ΑΠΟΕΛ και επί της ουσίας, όλα κρίθηκαν λίγο πριν το 35`, όταν το σκορ πήγε στο 81-60 (+21), πάντα για τους γηπεδούχους.

Τελικά ο ΑΠΟΕΛ πήρε τη νίκη με 89-71.