Απίστευτη ματσάρα: Έκανε το 0-2, 3-2 σε 18 λεπτά!

Σπουδαία Μπράιτον, αδιανόητη ανατροπή 18 λεπτών απέναντι στην Τότεναμ και τεράστια νίκη, η πρώτη της στην Premier League, μετά από δύο μήνες!

Το γκολ της νίκης ο Ντάνι Γουέλμπεκ, καθοριστικός ξανά ο Ρουτέρ, δύο ασίστ ο Μιτόμα. Στην 6η θέση πλέον οι «γλάροι», προσπέρασαν τους Λονδρέζους και απέχουν δύο βαθμούς από την Άστον Βίλα. Τι «ματσάρα», τι βράδυ για την Μπράιτον στο «Άμεξ»!

Τι και αν βρέθηκε πίσω στο σκορ με χαρακτηριστική ευκολία; Τι και αν είδε τον Τζόνσον να σκοράρει και πάλι στο 23ο λεπτό, και τον Μάντισον να κάνει το 2-0 στο 37’, μετά από μεγάλο λάθος του Βερτμπρούγκεν;

Η Μπράιτον ήταν εκπληκτική στην 7η αγωνιστική της Premier League και πανηγύρισε μία τεράστια νίκη επί των Λονδρέζων στο «Άμεξ» με 3-2!

Συζητάμε λοιπόν για ένα παιχνίδι που εξελισσόταν με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για τους «γλάρους» στο πρώτο μέρος. Ήταν «σοκαρισμένοι», έμοιαζαν κατώτεροι των περιστάσεων, οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το 2-0 σε βάρος τους.

Και όμως, δεν τα παράτησαν ποτέ. Και όταν ήρθε το γκολ του Μίντε στο 48ο λεπτό, όλα άλλαξαν.

Μείωσε η Μπράιτον, μπήκε ξανά στο παιχνίδι και 10 λεπτά αργότερα, ισοφάρισε με γκολ της πιο ακριβής μεταγραφής στην ιστορία της. Ο Ρούτερ έκανε το 2-2 με εντυπωσιακό τρόπο και η ολική ανατροπή είχε δρομολογηθεί.

Με δική του προσπάθεια ξεκίνησε μάλιστα! Τους «πήρε» όλους στη δύναμη, στο… κόρνερ, γύρισε με το δεξί και ο Ντάνι Γουέλμπεκ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Σπουδαίο «τρίποντο» για την ομάδα του Φαμπιάν Χούρτσελερ, ανεβαίνει στην 6η θέση, προσπερνά την Τότεναμ και φτάνει στο -2 από την Άστον Βίλα! Εκπληκτική Μπράιτον, επιστρέφει στις νίκες στην Premier League, μετά τον Αύγουστο και το 2-1 επί της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Πηγή: england365.gr