Απόλλων-ΕΝΠ 3-1: Του βγήκε η... ψυχή!

Με μεγάλο νικητή τον Απόλλωνα στις καθυστερήσεις του αγώνα (3-1), ολοκληρώθηκε ο αποψινός αγώνας στο στάδιο «Αλφαμέγα», με αντίπαλο την Ένωση, για την 5η αγωνιστική της Cyprus League by Stoiximan.

Ενώ όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα κέρδιζαν από ένα βαθμό, ο Απόλλωνας μίλησε στις καθυστερήσεις με δύο επιπλέον γκολ με πρωταγωνιστή τον Μαλεκκίδη που κέρδισε το πέναλτι και τον Ντορεγκαράι να το εκτελεί για το 2-1 στο 90+7', ενώ στο 90+11' ο Βέισμπεκ υπέγραψε το τελικό 3-1.

Δείτε ΕΔΩ την εξέλιξη του αγώνα

Εικόνα αγώνα:
Χωρίς γκολ και με λιγοστές φάσεις ολοκληρώθηκε το α' ημίχρονο του αγώνα Απόλλων-Ένωση για την 5η αγωνιστική της Cyprus League by Stoiximan.  Απόλλωνας και Ένωση για ένα 45άλεπτο έμειναν στο 0-0. Παρά την κατοχή του Απόλλωνα (60%) στο ματς, οι κυανόλευκοι βρήκαν εμπόδια ως προς την επίτευξη και δημιουργία ευκαιριών και είναι χαρακτηριστικό οι 2 τελικές προσπάθειες, καμία στο στόχο. Στατιστικό που είχε το ίδιο και η αντίπαλος Ένωση στο α’ μέρος. Το 0-0 βάση εικόνας των δύο ομάδων στο πρώτο 45άλεπτο μοιάζει δίκαιο. Μαλεκκίδης και Σαγάλ από πλευράς Απόλλωνα οι πρωταγωνιστές στις τελικές της ομάδας τους, ο Σαμπού από πλευράς Ένωσης, ο ποδοσφαιριστής που πήγε για απειλή προς την εστία του Λέουβενμπεργκ.

Με το καλημέρα του β’ μέρους ο Απόλλωνας είχε ένα πολύ καλό ξεκίνημα με κλασσική ευκαιρία προς την εστία της Ένωσης, αναγκάζοντας τον Αντεμπάγιο σε σπουδαία απόκρουση στο 47’ της αναμέτρησης στην κεφαλιά του Ντορεγκαράι. Πολύ πιο αποφασισμένοι οι παίκτες του Γκούλα στην επανάληψη, αφού το σκορ δεν τους ευνοούσε και ήθελαν άμεσα να σκοράρουν.

Αυτό δεν άργησε να επιτευχθεί, με τον Απόλλωνα ν’ ανοίγει το σκορ στο 58′ της αναμέτρησης για το 1-0. Ο Σπόλιαριτς έκανε το παράλληλο γύρισμα και ο Χριστοφή στην προσπάθειά του να απομακρύνει, έστειλε την μπάλα άθελα του στα δίκτυα της ομάδας του. Ο Απόλλωνας κάπου ένιωσε εφησυχασμό με αυτό το γκολ, αφού και η Ένωση δεν απείλησε ιδιαίτερα, μία φάση όμως ήταν αρκετή για να κάνει τη ζημιά η ομάδα από το Παραλίμνι. Το 1-1 στον αγώνα ήρθε στο 76’ μετά από μεγάλο λάθος από τον Βούρο στην άμυνα του Απόλλωνα, με τον Γκοτλιέμπ να το εκμεταλλεύεται στο φουλ, στέλνοντας τη μπάλα στην εστία του Λέουβενμπεργκ για την ισοφάριση του αγώνα.

Δραματικό το φινάλε στη Λεμεσό με τον Ντορεγκαράι να είναι αυτός που έφτασε στην ανατροπή από τα 11 βήματα, αφού στο 90+7’ ευστόχησε σε πέναλτι που είχε κερδίσει ο Μαλεκκίδης νωρίτερα και σημείωσε το 2-1. Στο 90+10' ο Βεϊσμπέκ διαμόρφωσε το τελικό 3-1, με τον Απόλλωνα στην τελική και έτσι όπως εξελίχθηκε το ματς να πετυχαίνει σπουδαία νίκη.

Οι συνθέσεις:

Απόλλων: Λέουβενμπεργκ, Σάντος, Βούρος, Σελεστίν, Μαλεκκίδης, Κολ (80’ Ζμέρχαλ), Μπολί (44’ Σπόλιαριτς), Βεϊσμπέκ, Μπουαγκάρντ (86’ Ντρόζντεκ), Σαγκάλ, Ντορεγκαράι

ΕΝΠ: Αντεμπάγιο, Χριστοφή, Κορίνους (84’Μιλίσεβιτς), Μαυρουδής (61’ Γκοτλιεμπ), Σαμπού (69’ Γιαντσούκοβιτς), Νόρτεϊ (70’ Σίλβα), Σαμ, Κράινζ, Φλίτερ, Ανδρέου (70’ Μπάρι), Χούγκενχουτ

Κίτρινες: Σπόλιαριτς, Ντορεγκαράι, Μαλεκκίδης, Βούρος / Νόρτεϊ, Σαμ, Ανδρέου, Χριστοφή, Γκοντλιέμπ, Αντεμπάγιο, Χούγκενχουτ

Διαιτητής: Κωνσταντινίδης Αντώνης
Α' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Παύλος
Β' Βοηθός Διαιτητής: Γεωργίου Χαράλαμπος
4ος Διαιτητής: Αθανασίου Κυριάκος
VAR: Αντωνίου Μάριος