Μπάγερν-Λεβερκούζεν: Χωρίς νικήτρια η μεγάλη μάχη στην «Αλιάντς Αρένα»

Με αμυντική προσήλωση σε ολόκληρο το ντέρμπι, η Λεβερκούζεν πήρε βαθμό (1-1) κόντρα στην Μπάγερν Μονάχου, υποχρεώνοντάς τη στην πρώτη απώλεια βαθμών για φέτος! Φοβερά τα γκολ του παιχνιδιού.

Ξεκάθαρο πλάνο από τον Αλόνσο, αρκετή δόση τύχης, δυο στιγμές μαγείας και... μεγάλη ατυχία για την Μπάγερν Μονάχου.

Το ντέρμπι της 6ης αγωνιστικής της Bundesliga σήμανε και την πρώτη απώλεια βαθμών για την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο για τους Βαυαρούς, με τις «ασπιρίνες» να κάνουν υπομονή μέχρι να εξασφαλίσουν το βαθμό με το τελικό 1-1.

Ο Άντριχ στο 31ο λεπτό με μονοκόματο σουτ από τα 21 μέτρα έπειτα από ωραίο κατέβασμα και ασίστ του Τσάκα άνοιξε το σκορ, για να έρθει η απάντηση από τον Πάβλοβιτς στο 39’.

Εκείνος, με αρκετά πιο εντυπωσιακό σουτ από μεγαλύτερη απόσταση νίκησε τον Χραντέτσκι για το 1-1, για να μπορέσει η ομάδα του Κομπανί να κυνηγήσει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο.

Αυτό θα μπορούσε να έχει επιτευχθεί αν ο Γκνάμπρι στα πρώτα λεπτά του δευτέρου μέρους δεν είχε σημειώσει διπλό δοκάρι στην ίδια φάση, με την μπάλα πρώτα να χτυπά στο αριστερό κι έπειτα στο οριζόντιο της εστίας των Πρωταθλητών.

Η Λεβερκούζεν επέλεξε να μην... ξεμυτίσει, το επιχείρησε με δισταγμό και με λιγοστές δυνάμεις προς το φινάλε, αλλά ο σκοπός αγιάζει τα μέσα ορισμένες φορές και κάπως έτσι το σύνολο του Τσάμπι Αλόνσο πήρε το βαθμό.